Ładowanie danych...
Loading...

Układ zapłonowy

Układ zapłonowy


Układ zapłonowy stanowi jeden z podstawowych elementów samochodów napędzanych silnikami benzynowymi. Bez jego poprawnego działania, nie byłaby możliwa praca jednostki napędowej.


Zadaniem układu zapłonowego jest detonacja mieszanki paliwowo - powietrznej w cylindrach silnika wykonana w odpowiedni sposób, czyli w określonym momencie i doprowadzenie do niemal całkowitego spalenia ładunku. Pozwala to na uzyskanie optymalnej mocy silnika, odpowiedniej wartości spalania i redukcji zawartości substancji szkodliwych w spalinach.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości elementów układu zapłonowego. Każdy z nich posiada szczegółowy opis techniczny oraz informację, w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać część pasującą do danego pojazdu.

Zasada działania układu zapłonowego


Do prawidłowego działania układu zapłonowego potrzebna jest energia elektryczna zmagazynowana przez akumulator i sprawny alternator produkujący tą energię w czasie jazdy. 


Energia elektryczna trafia do cewki zapłonowej. Tam zostaje zmagazynowana w postaci pola magnetycznego w uzwojeniu pierwotnym cewki. Obwód zostaje zamknięty przez moduł zapłonowy, dochodzi do indukcji magnetycznej i powstanie prądu o napięciu 250-400V.


W uzwojeniu wtórnym powstaje prąd o wartości 25-50kV. Przerwanie obwodu powoduje, że zgromadzony prąd może wyjść z cewki tylko przez styk wysokiego napięcia i przewodem zapłonowym płynie do świecy. Tam napięcie zostaje rozładowane w postaci przeskoku iskry pomiędzy elektrodami świecy a w efekcie - iskra umożliwia zapłon mieszanki paliwowo powietrznej.


Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach wypadania zapłonu

 Układ zapłonowy - budowa


Budowa układu zapłonowego we współczesnych silnikach benzynowych składa się z następujących elementów:

  • Włącznik zapłonu (stacyjka)
  • Moduł zapłonowy - przetwarza informacje z czujnika położenia wału korbowego i czujnika położenia wałka rozrządu. Na ich podstawie zamyka obwód elektryczny zasilający kolejną cewkę
  • Cewki zapłonowe - są zintegrowane z układem elektronicznym załączania cewki, instalowane bezpośrednio na świecy
  • Świece zapłonowe - umożliwiają wytworzenie iskry, która jest niezbędna do zapłonu mieszanki paliwowej


We współczesnych samochodach przewody zapłonowe (wysokiego napięcia) zostały wyeliminowane poprzez zastosowanie pojedynczych cewek zapłonowych. Oprócz przewodów zapłonowych i świec w starszych konstrukcjach można spotkać się z elementami takimi jak:

  • Cewka zapłonowa - pojedyncza, cylindryczna
  • Aparat zapłonowy składający się z kopułki i palca rozdzielacza 


Wszystkie elementy układu zapłonowego, jakie znajdziesz w sklepie online z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu układ zapłonowy? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po numerze vin.

Baza wiedzy

Czujnik położenia wału korbowego - objawy awarii

Kiedy czujnik położenia wału korbowego ulegnie uszkodzeniu, w najgorszym wypadku może to doprowadzić do unieruchomienia silnika. Na szczęście jest to najgorszy scenariusz, a trafna diagnoza i wymiana czujnika na nowy zapobiegnie poważnym konsekwencjom. 

 

Jakie są i jak rozpoznać objawy awarii czujnika położenia wału korbowego? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

objawy awarii czujnika położenia wału korbowego


Wypadanie zapłonu - przyczyny i objawy

Wypadanie zapłonu jest usterką, która dosyć często dotyka silniki benzynowe. Zjawisko to występuje gdy w którymś z cylindrów nie dochodzi do spalenia mieszanki paliwowo - powietrznej. Przyczyny wypadania zapłonu na ogół należy szukać w układzie zapłonowym silnika, chociaż w niektórych przypadkach może to być spowodowane brakiem kompresji. Objawy tej popularnej usterki są dosyć łatwe do zdiagnozowania i nawet osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy, mają szansę naprawić tę awarię. 


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.