Ładowanie danych...
Loading...

Układ zapłonowy

Układ zapłonowy


Układ zapłonowy stanowi jeden z podstawowych elementów samochodów napędzanych silnikami benzynowymi. Bez jego poprawnego działania, nie byłaby możliwa praca jednostki napędowej.


Zadaniem układu zapłonowego jest detonacja mieszanki paliwowo - powietrznej w cylindrach silnika wykonana w odpowiedni sposób, czyli w określonym momencie i doprowadzenie do niemal całkowitego spalenia ładunku. Pozwala to na uzyskanie optymalnej mocy silnika, odpowiedniej wartości spalania i redukcji zawartości substancji szkodliwych w spalinach.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości elementów układu zapłonowego. Każdy z nich posiada szczegółowy opis techniczny oraz informację, w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać część pasującą do danego pojazdu.

Zasada działania układu zapłonowego


Do prawidłowego działania układu zapłonowego potrzebna jest energia elektryczna zmagazynowana przez akumulator i sprawny alternator produkujący tą energię w czasie jazdy. 


Energia elektryczna trafia do cewki zapłonowej. Tam zostaje zmagazynowana w postaci pola magnetycznego w uzwojeniu pierwotnym cewki. Obwód zostaje zamknięty przez moduł zapłonowy, dochodzi do indukcji magnetycznej i powstanie prądu o napięciu 250-400V.


W uzwojeniu wtórnym powstaje prąd o wartości 25-50kV. Przerwanie obwodu powoduje, że zgromadzony prąd może wyjść z cewki tylko przez styk wysokiego napięcia i przewodem zapłonowym płynie do świecy. Tam napięcie zostaje rozładowane w postaci przeskoku iskry pomiędzy elektrodami świecy a w efekcie - iskra umożliwia zapłon mieszanki paliwowo powietrznej.


Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach wypadania zapłonu

 Układ zapłonowy - budowa


Budowa układu zapłonowego we współczesnych silnikach benzynowych składa się z następujących elementów:

  • Włącznik zapłonu (stacyjka)
  • Moduł zapłonowy - przetwarza informacje z czujnika położenia wału korbowego i czujnika położenia wałka rozrządu. Na ich podstawie zamyka obwód elektryczny zasilający kolejną cewkę
  • Cewki zapłonowe - są zintegrowane z układem elektronicznym załączania cewki, instalowane bezpośrednio na świecy
  • Świece zapłonowe - umożliwiają wytworzenie iskry, która jest niezbędna do zapłonu mieszanki paliwowej


We współczesnych samochodach przewody zapłonowe (wysokiego napięcia) zostały wyeliminowane poprzez zastosowanie pojedynczych cewek zapłonowych. Oprócz przewodów zapłonowych i świec w starszych konstrukcjach można spotkać się z elementami takimi jak:

  • Cewka zapłonowa - pojedyncza, cylindryczna
  • Aparat zapłonowy składający się z kopułki i palca rozdzielacza 


Wszystkie elementy układu zapłonowego, jakie znajdziesz w sklepie online z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu układ zapłonowy? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po numerze vin.

Baza wiedzy

Objawy zużytych świec żarowych

Bez odpowiednio działających świec żarowych samochód nie będzie mógł właściwie spełniać swojej funkcji. Kondycja techniczna świec żarowych jest kluczowa w kontekście wydajności jednostki napędowej. 

Źle działający komponent może doprowadzić do uciążliwych problemów w trakcie korzystania z auta. Zalicza się do nich długotrwały rozruch na zimno, a także niewypałów podczas przyspieszania. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat świec żarowych. Objawy uszkodzenia rozpoznane na wczesnym etapie to sposób na to, żeby zminimalizować komplikacje związane z awarią świec żarowych.

Objawy zużytych świec żarowych


Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej

Do prawidłowego działania silnik potrzebuje paliwa, powietrza i energii elektrycznej. Cewka zapłonowa odgrywa kluczową rolę przy ostatnim z wymienionych aspektów. Dowiedz się, jakie objawy świadczą o usterce tego komponentu.

uszkodzona cewka zapłonowa


Czujnik położenia wału korbowego - objawy awarii

Kiedy czujnik położenia wału korbowego ulegnie uszkodzeniu, w najgorszym wypadku może to doprowadzić do unieruchomienia silnika. Na szczęście jest to najgorszy scenariusz, a trafna diagnoza i wymiana czujnika na nowy zapobiegnie poważnym konsekwencjom. 

 

Jakie są i jak rozpoznać objawy awarii czujnika położenia wału korbowego? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

objawy awarii czujnika położenia wału korbowego


Wypadanie zapłonu - przyczyny i objawy

Wypadanie zapłonu jest usterką, która dosyć często dotyka silniki benzynowe. Zjawisko to występuje gdy w którymś z cylindrów nie dochodzi do spalenia mieszanki paliwowo - powietrznej. Przyczyny wypadania zapłonu na ogół należy szukać w układzie zapłonowym silnika, chociaż w niektórych przypadkach może to być spowodowane brakiem kompresji. Objawy tej popularnej usterki są dosyć łatwe do zdiagnozowania i nawet osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy, mają szansę naprawić tę awarię. 


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.