Ładowanie danych...
Loading...

System tworzenia mieszanki paliwowej

System tworzenia mieszanki paliwowej

Mieszanina par powietrza oraz paliwa przygotowana w odpowiednich proporcjach jest podstawowym medium zasilającym silnik spalinowy. Jako czynnik termodynamiczny podlega sprężeniu, spaleniu oraz rozprężeniu w cylindrze silnika. Gwarancją prawidłowej pracy jednostki napędowej jest przygotowanie optymalnego składu mieszanki paliwowo-powietrznej. 

Wysoka sprawność oraz spełnienie norm ekologicznych przez współczesne silniki nie byłaby możliwa bez zastosowania szeregu czujników w systemie tworzenia mieszanki paliwowej. W oparciu o parametry zasysanego powietrza, do jednostki sterującej wtryskiem przesyłane są dane dotyczące potrzebnej dawki paliwa. Na tej podstawie dobierane są czasy otwarcia wtryskiwaczy.

Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości elementów systemu tworzenia mieszanki paliwowej. Każdy z nich posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu, nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją, są w stanie samodzielnie dobrać część pasującą do danego pojazdu.

Podstawowe elementy systemu tworzenia mieszanki paliwowej

Do końca lat osiemdziesiątych, podstawowym elementem systemu tworzenia mieszanki paliwowej był gaźnik. Szybki rozwój technologiczny, który nastąpił pod koniec ubiegłego wieku sprawił, że musiał on ustąpić miejsca znacznie precyzyjniejszym elektronicznym układom wtryskowym. Elementy wchodzące w skład układu tworzenia mieszanki we współczesnych silnikach to:

  • Pompa wtryskowa - element układu zasilania paliwa
  • Wtryskiwacz paliwa - są szybkimi i precyzyjnymi zaworami, które otwierają przepływ paliwa na założony czas. Rozpylają je w celu szybkiego wymieszania z powietrzem
  • Sterownik - mierzy kilkadziesiąt parametrów pracy silnika i jego osprzętu, wylicza w czasie rzeczywistym parametry pracy układów
  • Czujniki - m.in. czujnik położenia wału korbowego, przepływomierz, sonda lambda

Mieszanka paliwowo - powietrzna 

Mieszanka paliwowo - powietrzna tworzona jest w kolektorze dolotowym (wtrysk pośredni) lub wewnątrz cylindra (wtrysk bezpośredni).

Czujnikiem mierzący zawartość tlenu w spalinach, umieszczany w układzie wydechowym silnika jest sonda lambda. Pomiar ten pozwala na precyzyjne dozowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej.

Zbyt uboga mieszanka, czyli za duża ilość tlenu w stosunku do paliwa powoduje spadek mocy oraz gwałtowny wzrost temperatury w komorze spalania, co może doprowadzić np. do wypalenia zaworów.

Zbyt bogata mieszanka oznacza nadmierne ilości paliwa w stosunku do powietrza. Jej skutkiem może być wzrost spalania oraz uszkodzenie katalizatora lub sondy lambda

Skład chemiczny mieszanki paliwowo - powietrznej

Odpowiedni skład chemiczny mieszanki umożliwia spalanie stechiometryczne oraz całkowite i zupełne. Pozwala to uzyskać najmniejsze stężenie toksycznych składników spalin oraz skuteczność działania katalizatorów. Teoretyczna masa powietrza potrzebna do spalenia:

  • 1 kg benzyny - wynosi 14,7 kg powietrza
  • 1 kg gazu LPG - wynosi 15,5 kg powietrza
  • 1 kg gazu CNG - wynosi 17,2 kg powietrza

Wszystkie części do systemu tworzenia mieszanki paliwowej, oferowane w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta. Szukasz produktów, związanych z działem system tworzenia mieszanki paliwowej? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.