Ładowanie danych...
Loading...

Paski napędowe

Paski napędowe

Paski napędowe są elementami służącymi do przekazania napędu pomiędzy silnikiem a jego osprzętem. Od ich sprawności zależy poprawność działania wielu elementów, dlatego powinniśmy regularnie kontrolować ich stan. Zerwanie paska grozi unieruchomieniem pojazdu a w przypadku uszkodzenia paska rozrządu może to się wiązać z bardzo kosztowną naprawą silnika lub z jego wymianą.

 

W samochodach osobowych paski napędowe najczęściej używane są do przekazania napędu do elementów takich jak:

  • Pompa cieczy chłodzącej
  • Sprężarka klimatyzacji
  • Alternator
  • Pompa wspomagania kierownicy
  • Układ rozrządu

 

Warto także kontrolować elementy pośrednie napędu paskowego, takie jak koła pasowe, koła zębate czy napinacze. Należy także zadbać o środowisko pracy. Paski napędowe nie mogą pracować w brudzie, oleju czy nagarze.

 

Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości elementów napędu paskowego. Każdy z nich posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu, nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać pasek, pasujący do danego pojazdu.

Rodzaje pasków napędowych

Ze względu na kształt oraz budowę wyróżnia się kilka rodzajów pasków napędowych. W motoryzacji najczęściej używa się pasków klinowych, wielorowkowych oraz zębatych.

Pasek klinowy

Jest to podstawowy rodzaj paska posiadający przekrój trapezu. Zbudowany jest z warstwy nośnej (wzmocnienie z linek stalowych lub poliamidowych), z warstwy podatnej wykonanej z gumy lub kauczuku oraz warstwy tkaninowo-gumowej. Całość owinięta jest zwulkanizowaną taśmą płócienną. Wymiary pasków są znormalizowane. Odmianą paska klinowego jest pasek klinowy zębaty - wyposażony w uzębienie wewnętrzne. Jego konstrukcja pozwala na zmniejszenie tarcia wewnętrznego w warstwie ściskowej a w rezultacie na dłuższą żywotność.

Pasek wielorowkowy

Pasek wielorowkowy (wieloklinowy) jest obecnie najczęściej stosowany w motoryzacji ze względu na możliwość pracy na małych średnicach kół pasowych. Inne zalety to wyższa trwałość oraz większa powierzchnia styku, dzięki czemu wyeliminowano charakterystyczne piszczenie.

 

Pasek zębaty

Pasek zębaty jest stosowany w układach, w których niedopuszczalny jest poślizg. Zęby ukształtowane na jego wewnętrznej powierzchni oraz zęby koła pasowego umożliwiają pracę bez poślizgu. W motoryzacji najczęściej stosowany jest w układach rozrządu silnika

 

Wszystkie paski napędowe do Twojego auta, jakie mamy w ofercie sklepu incar.pl, to fabrycznie nowe produkty najwyższej jakości, które są objęte gwarancją  producenta.

Szukasz produktów, związanych z działem paski napędowe? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.