Ładowanie danych...
Loading...

Zawieszenie i amortyzacja

Części zawieszenia

Układ zawieszenia pojazdu jest systemem elementów łączących koła samochodu z nadwoziem pojazdu. Odpowiada za bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przeznaczenie pojazdów oraz warunki, w których się poruszają, nie pozwalają stworzyć jednego uniwersalnego modelu układu zawieszenia. Można natomiast przyjąć, że jest to system złożony z elementów sprężystych oraz wiążących ich elementów. 

Elementy zawieszenia samochodu

Zawieszenie jest częścią podwozia samochodu, a w jego skład wchodzą:

  • Elementy wodzące np. Wahacz, drążki - odpowiedzialne za prowadzenie koła i geometrię zawieszenia.
  • Elementy resorujące np. sprężyna zawieszenia, resor - ich zadaniem jest magazynowanie dostarczonej energii i oddawanie jej w odpowiednim momencie
  • Elementy tłumiące np. amortyzator - ograniczają drgania kół i nadwozia. Mają znaczny wpływ na komfort jazdy

Ze względu na budowę, rodzaje zawieszenia można podzielić na:

  • Zależne np. sztywny most na resorach piórowych - ruch jednego koła danej osi, oddziałuje na drugie koło
  • Niezależne np. kolumna Macphersona - ruch jednego koła danej osi, nie oddziałuje na drugie koło
  • Półzależne np. zawieszenie z belką skrętną - ruch jednego koła danej osi, w nieznacznym stopniu wpływa na drugie koło

Obecnie najczęściej spotykanym rodzajem zawieszenia jest zawieszenie niezależne z kolumną Macphersona. Jest to stosunkowo kompaktowy system, składający się z amortyzatora zamontowanego wewnątrz sprężyny. 

Pozostałe elementy zawieszenia

Inne części zawieszenia to m. in.:

Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów układu zawieszenia i amortyzatorów. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

Amortyzator

Amortyzator jest najbardziej znanym i jednym z najważniejszych elementów zawieszenia. Jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za amortyzację - rozproszenie ruchów i wstrząsów zawieszenia. Istnieje kilka typów amortyzatorów, które dzieli się ze względu na medium tłumiące. W samochodach osobowych najpopularniejsze są amortyzatory gazowe oraz olejowe.


Amortyzator olejowy jest rodzajem cylindra wypełnionego szczelnie olejem hydraulicznym. W środku znajduje się tłok, który oddziela dwie komory, a dzięki zaworom olej przelewa się między nimi. Odpowiedni dobór zaworu, wpływa na szybkość pracy tłoka a w rezultacie za charakterystykę amortyzatora. 


Amortyzator gazowy jest zbudowany podobnie jak olejowy, lecz zawiera w sobie gaz (azot) oraz olej hydrauliczny. Kiedy pokonujemy nierówności, pracuje sam gaz. Olej ściskany jest dopiero w momencie dużego wychyłu karoserii.


Amortyzatory są odpowiedzialne za charakterystykę zawieszenia samochodu. Miękkie montowane fabrycznie, o niskich siłach tłumienia i wybicia, skutecznie wybierają nierówności, zapewniając duży komfort podróżowania, lecz jednocześnie powodują kołysanie nadwozia podczas ich pokonywania. Amortyzatory twarde - sportowe, powodują mniejsze przechyły nadwozia, obniżając za to amortyzację nierówności.


Wszystkie części zawieszenia samochodu, oferowane w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów, związanych z działem zawieszenie i amortyzacja? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.