Ładowanie danych...
Loading...

Zawieszenie i amortyzacja

Części zawieszenia

Układ zawieszenia pojazdu jest systemem elementów łączących koła samochodu z nadwoziem pojazdu. Odpowiada za bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przeznaczenie pojazdów oraz warunki, w których się poruszają, nie pozwalają stworzyć jednego uniwersalnego modelu układu zawieszenia. Można natomiast przyjąć, że jest to system złożony z elementów sprężystych oraz wiążących ich elementów. 

Elementy zawieszenia samochodu

Zawieszenie jest częścią podwozia samochodu, a w jego skład wchodzą:

  • Elementy wodzące np. Wahacz, drążki - odpowiedzialne za prowadzenie koła i geometrię zawieszenia.
  • Elementy resorujące np. sprężyna zawieszenia, resor - ich zadaniem jest magazynowanie dostarczonej energii i oddawanie jej w odpowiednim momencie
  • Elementy tłumiące np. amortyzator - ograniczają drgania kół i nadwozia. Mają znaczny wpływ na komfort jazdy

Ze względu na budowę, rodzaje zawieszenia można podzielić na:

  • Zależne np. sztywny most na resorach piórowych - ruch jednego koła danej osi, oddziałuje na drugie koło
  • Niezależne np. kolumna Macphersona - ruch jednego koła danej osi, nie oddziałuje na drugie koło
  • Półzależne np. zawieszenie z belką skrętną - ruch jednego koła danej osi, w nieznacznym stopniu wpływa na drugie koło

Obecnie najczęściej spotykanym rodzajem zawieszenia jest zawieszenie niezależne z kolumną Macphersona. Jest to stosunkowo kompaktowy system, składający się z amortyzatora zamontowanego wewnątrz sprężyny. 

Pozostałe elementy zawieszenia

Inne części zawieszenia to m. in.:

Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów układu zawieszenia i amortyzatorów. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

Amortyzator

Amortyzator jest najbardziej znanym i jednym z najważniejszych elementów zawieszenia. Jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za amortyzację - rozproszenie ruchów i wstrząsów zawieszenia. Istnieje kilka typów amortyzatorów, które dzieli się ze względu na medium tłumiące. W samochodach osobowych najpopularniejsze są amortyzatory gazowe oraz olejowe.


Amortyzator olejowy jest rodzajem cylindra wypełnionego szczelnie olejem hydraulicznym. W środku znajduje się tłok, który oddziela dwie komory, a dzięki zaworom olej przelewa się między nimi. Odpowiedni dobór zaworu, wpływa na szybkość pracy tłoka a w rezultacie za charakterystykę amortyzatora. 


Amortyzator gazowy jest zbudowany podobnie jak olejowy, lecz zawiera w sobie gaz (azot) oraz olej hydrauliczny. Kiedy pokonujemy nierówności, pracuje sam gaz. Olej ściskany jest dopiero w momencie dużego wychyłu karoserii.


Amortyzatory są odpowiedzialne za charakterystykę zawieszenia samochodu. Miękkie montowane fabrycznie, o niskich siłach tłumienia i wybicia, skutecznie wybierają nierówności, zapewniając duży komfort podróżowania, lecz jednocześnie powodują kołysanie nadwozia podczas ich pokonywania. Amortyzatory twarde - sportowe, powodują mniejsze przechyły nadwozia, obniżając za to amortyzację nierówności.


Wszystkie części zawieszenia samochodu, oferowane w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów, związanych z działem zawieszenie i amortyzacja? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.


Baza wiedzy

Uszkodzony amortyzator – objawy zużycia amortyzatora

Amortyzatory to niezwykle ważna część w kontekście bezpiecznego poruszania się pojazdem. Wpływają na stabilność jazdy, a także kontrolę auta w trakcie przemieszczania się. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby odpowiednio szybko rozpoznać objawy, które charakteryzują uszkodzony amortyzator.

uszkodzony amortyzator objawy


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.