Ładowanie danych...
Loading...

Klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa to element wyposażenia, który jest już w zasadzie standardem wyposażenia we wszystkich segmentach pojazdów. Coraz mniejsza liczba użytkowników decyduje się na zakup auta bez układu klimatyzacji. W efekcie prawie 80% aut używanych, wyprodukowanych po 2008 roku wystawionych do sprzedaży w serwisach ogłoszeniowych, jest wyposażona w klimatyzację.


Układy klimatyzacji również ulegają awariom. Sklep incar.pl posiada bogatą ofertę asortymentu elementów klimatyzacji samochodowej. Dzięki wygodnej wyszukiwarce części każdy użytkownik jest w stanie samodzielnie dobrać potrzebną część.

Zadania klimatyzacji samochodowej

Podstawową funkcją klimatyzacji samochodowej jest obniżenie temperatury panującej w kabinie samochodu. W upalne dni poprawia to komfort podróżowania a także zwiększa koncentrację, co ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników.


Klimatyzacja automatyczna - climatronic, pozwala na ustawienie oraz utrzymanie temperatury we wnętrzu auta. Zaawansowane układy dwu lub czterostrefowe pozwalają na podział zadanej temperatury - różnej dla kierowcy oraz pasażerów.


Zimą klimatyzacja samochodowa pomaga w pozbyciu się wilgoci z wnętrza pojazdu. Olej znajdujący się w czynniku chłodniczym smaruje sprężarkę, dlatego zaleca się uruchamianie klimatyzacji w tym okresie przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut. 

Elementy klimatyzacji samochodowej

W skład klimatyzacji samochodowej wchodzi przede wszystkim kompresor, parownik i skraplacz.


Czynnik znajdujący się w obiegu zamkniętym jest sprężany przez kompresor klimatyzacji. Wytworzone przy tym ciepło jest odbierane przez skraplacz (chłodnicę klimatyzacji). Następnie czynnik transportowany jest do osuszacza, gdzie dochodzi do jego osuszenia i oczyszczenia. Później trafia do zaworu rozprężnego (reduktora), gdzie poprzez gwałtowne rozprężenie czynnik przechodzi w stan gazowy. Rozprężeniu towarzyszy wydzielanie się zimna. Zimny gaz trafia do parownika, który jest owiewany przez dmuchawę, a chłodny strumień powietrza powstały przy tym trafia wprost do kabiny pojazdu. Gaz trafia dalej do kompresora, gdzie następuje powtórzenie cyklu.


Warto pamiętać o regularnych wymianach filtra kabinowego. W autach wyposażonych w układ klimatyzacji potrafi on stać się miejscem rozwijania się bakterii, pleśni i grzybów, które mogą powodować problemy zdrowotne takie jak: podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, łzawienie oczy, bóle głowy oraz reakcje alergiczne. Warto także stosować co jakiś czas preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.


Wszystkie elementy klimatyzacji samochodowej, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu klimatyzacja samochodowa? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po numerze vin.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.