Ładowanie danych...
Loading...

Klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa to element wyposażenia, który jest już w zasadzie standardem wyposażenia we wszystkich segmentach pojazdów. Coraz mniejsza liczba użytkowników decyduje się na zakup auta bez układu klimatyzacji. W efekcie prawie 80% aut używanych, wyprodukowanych po 2008 roku wystawionych do sprzedaży w serwisach ogłoszeniowych, jest wyposażona w klimatyzację.


Układy klimatyzacji również ulegają awariom. Sklep incar.pl posiada bogatą ofertę asortymentu elementów klimatyzacji samochodowej. Dzięki wygodnej wyszukiwarce części każdy użytkownik jest w stanie samodzielnie dobrać potrzebną część.

Zadania klimatyzacji samochodowej

Podstawową funkcją klimatyzacji samochodowej jest obniżenie temperatury panującej w kabinie samochodu. W upalne dni poprawia to komfort podróżowania a także zwiększa koncentrację, co ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników.


Klimatyzacja automatyczna - climatronic, pozwala na ustawienie oraz utrzymanie temperatury we wnętrzu auta. Zaawansowane układy dwu lub czterostrefowe pozwalają na podział zadanej temperatury - różnej dla kierowcy oraz pasażerów.


Zimą klimatyzacja samochodowa pomaga w pozbyciu się wilgoci z wnętrza pojazdu. Olej znajdujący się w czynniku chłodniczym smaruje sprężarkę, dlatego zaleca się uruchamianie klimatyzacji w tym okresie przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut. 

Elementy klimatyzacji samochodowej

W skład klimatyzacji samochodowej wchodzi przede wszystkim kompresor, parownik i skraplacz.


Czynnik znajdujący się w obiegu zamkniętym jest sprężany przez kompresor klimatyzacji. Wytworzone przy tym ciepło jest odbierane przez skraplacz (chłodnicę klimatyzacji). Następnie czynnik transportowany jest do osuszacza, gdzie dochodzi do jego osuszenia i oczyszczenia. Później trafia do zaworu rozprężnego (reduktora), gdzie poprzez gwałtowne rozprężenie czynnik przechodzi w stan gazowy. Rozprężeniu towarzyszy wydzielanie się zimna. Zimny gaz trafia do parownika, który jest owiewany przez dmuchawę, a chłodny strumień powietrza powstały przy tym trafia wprost do kabiny pojazdu. Gaz trafia dalej do kompresora, gdzie następuje powtórzenie cyklu.


Warto pamiętać o regularnych wymianach filtra kabinowego. W autach wyposażonych w układ klimatyzacji potrafi on stać się miejscem rozwijania się bakterii, pleśni i grzybów, które mogą powodować problemy zdrowotne takie jak: podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, łzawienie oczy, bóle głowy oraz reakcje alergiczne. Warto także stosować co jakiś czas preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.


Wszystkie elementy klimatyzacji samochodowej, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu klimatyzacja samochodowa? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po numerze vin.

Baza wiedzy

Uszkodzony zawór rozprężny klimatyzacji - objawy awarii

Zawór rozprężny, nazywany również zaworem bezpieczeństwa, czy przelewowym, jest komponentem, którego funkcja polega na regulowaniu ciśnienia w zamkniętym układzie. Warto wiedzieć, że komponenty takie jak zawory rozprężne, są wykorzystywane też w innych odnogach przemysłu: chemicznym, energetycznym, czy gazowniczym – nie tylko motoryzacyjnym. Jak rozpoznać objawy uszkodzenia zaworu rozprężnego klimatyzacji?

zawór rozprężny klimatyzacji objawy uszkodzenia


Zużyte sprzęgło klimatyzacji – objawy

Do ważnych elementów układu klimatyzacji zalicza się sprężarka klimatyzacji, która zarówno swoją wielkością, jak i kształtem przypomina jednostkę napędową rozrusznika. Newralgicznym komponentem odpowiadającym za jej działanie jest sprzęgło klimatyzacji. Na jakie objawy zużycia tej części warto zwrócić uwagę?

zużyte sprzęgło klimatyzacji objawy


Regeneracja sprężarek klimatyzacji – czy warto?

Kompresor klimatyzacji jest najcenniejszym komponentem układu zapewniającego chłodzenie w środku pojazdu. Ze względu na to, że kupno nowego, to wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, wielu kierowców zastanawia się nad odnowieniem części. Czy regeneracja sprężarki klimatyzacji to dobry wybór?

regeneracja sprężarki klimatyzacji


Objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji – jakie są symptomy awarii?

Sprężarka jest jednostką napędową systemu klimatyzacji. Urządzenie wprowadza czynnik chłodniczy pod wysokim ciśnieniem, a następnie przepompowuje go do skraplacza. Tam substancja zamienia się z gazu w ciecz. W pełni sprawna sprężarka jest niezbędna do tego, aby system klimatyzacji działał prawidłowo i wydajnie. Dlatego warto się dowiedzieć, na jakie objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji zwrócić uwagę.

objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.