Ładowanie danych...
Loading...

Sprzęgło / części montażowe

Sprzęgło

Sprzęgło samochodowe znajduje się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Jego zadaniem jest przekazywanie momentu obrotowego pomiędzy tymi dwoma elementami.

 

Sprzęgła w samochodach stosuje się w celu rozłączenia przekładni i wału wyjściowego silnika, aby umożliwić płynną zmianę przełożeń (biegów) lub zatrzymania pojazdu. Jego stosowanie jest konstrukcyjnie niezbędne ze względu na konieczność stosowania w silnikach spalinowych skrzyń biegów. Zmiana przełożeń bez zastosowania sprzęgła byłaby destrukcyjna dla układu napędowego.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o żywotność sprzęgła. Zależy to głównie od stylu jazdy kierowcy oraz od cykli, w jakich porusza się auto (miejski lub autostradowy). Można przyjąć, że zazwyczaj jest to przedział pomiędzy 50 a 150 tysięcy przejechanych kilometrów. Przy wymianie warto zatem zastosować elementy sprzęgła dobrej jakości. 


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów sprzęgła samochodowego. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

 Podstawowy podział sprzęgieł

W samochodach osobowych stosuje się przede wszystkim sprzęgła cierne. Zdecydowanie rzadziej producenci decydują się na zastosowanie sprzęgieł hydrokinetycznych lub elektromagnetycznych. Samochodowe sprzęgła cierne  dzielą się na:

  • Jednotarczowe
  • Wielotarczowe
  • Podwójne

Najczęściej można spotkać się z klasycznym rozwiązaniem jednotarczowym - suchym, czyli takim, w którym tarcza pracuje bez oleju. Za sprawą skrzyń DSG, coraz większą popularność zyskują sprzęgła podwójne, które występują zarówno suche jak i mokre (pracujące w oleju). Sprzęgła wielotarczowe pozwalają przenosić znacznie większe siły. Stosowane są najczęściej w motorsporcie.

Podstawowe elementy sprzęgła

Elementem łączącym układ sprzęgła z silnikiem jest koło zamachowe. W skład typowego zestawu sprzęgła wchodzi kilka elementów:

  • Tarcza sprzęgła - posiada okładziny cierne oraz elementy sprężyste stosowane w celu wyeliminowania szarpania w czasie ruszania z miejsca. Ponadto posiada tłumik drgań skrętnych, stosowany w celu ograniczenia drgań przekazywanych z silnika na skrzynię biegów
  • Docisk sprzęgła - jego zadaniem jest dociskanie tarczy sprzęgła do koła zamachowego, wraz z którym się obraca
  • Łożysko oporowe - naciskając na sprężynę talerzową docisku, powoduje niewielki luz, który odsuwa tarczę dociskową od tarczy sprzęgła. W ten sposób rozłącza sprzęgło

 

Wszystkie części do sprzęgła, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją  producenta.

Szukasz produktów, związanych z działem sprzęgło? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.