Ładowanie danych...
Loading...

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów występujących w samochodach. Jest zespołem mechanizmów umożliwiających zmniejszenie prędkości jazdy oraz zatrzymanie pojazdu. Układ hamulcowy samochodu bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, dlatego powinniśmy pamiętać o jego regularnych przeglądach oraz serwisowaniu.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów układu hamulcowego. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

Rodzaje układów hamulcowych

Rozróżniamy dwa rodzaje układów hamulcowych:

  • Podstawowy (inaczej roboczy, zasadniczy) - w samochodach osobowych jest to układ hydrauliczny. Działa na wszystkie koła, uruchamiany jest nogą poprzez wciśnięcie pedału hamulca. We współczesnych pojazdach znajdują się układy wspomagające podciśnieniowo siłę hamowania (tak zwane serwo) wymagające użycia znacznie mniej siły do naciśnięcia pedału hamulca w porównaniu do starszych pojazdów. Ze względów bezpieczeństwa, układ zbudowany jest dwuobwodowo tzn. w momencie uszkodzenia jednego obwodu, drugi nadal tłoczy płyn hamulcowy, choć siła i skuteczność hamowania jest dużo mniejsza.
  • Pomocniczy (inaczej hamulec ręczny, postojowy) - jego zadaniem jest unieruchomienie pojazdu w czasie postoju, dlatego musi działać trwale, bez udziału kierowcy. Najczęściej jest to układ dźwigni i cięgien. Aktywowany jest, w zależności od rozwiązania, ręką lub nogą.

Zasada działania hamulców hydraulicznych

Hydrauliczny układ hamulcowy działa na zasadzie prasy hydraulicznej. Po wciśnięciu pedału hamulca, pompa hamulcowa zaczyna pod ciśnieniem tłoczyć płyn hamulcowy, który dociera do tłoków znajdujących się w cylinderkach hamulców kół. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że siła hamowania rozkłada się równo na prawe i lewe koło, czego nie zapewniały wcześniej stosowane układy cięgieł.

Podstawowy podział hamulców hydraulicznych

W hydraulicznych układach hamulcowych stosuje się hamulce tarczowe oraz hamulce bębnowe.

Hamulce bębnowe

Hamulce bębnowe składają się z bębna hamulcowego, który jest elementem ruchomym. W jego wnętrzu znajdują się pokryte okładziną cierną szczęki hamulcowe, a także poruszający nimi rozpieracz. W momencie naciśnięcia pedału hamulca rozpieracz powoduje dociśnięcie szczęk do bębna, wywołując tym samym moment hamowania. Za powrót do wcześniejszej pozycji odpowiedzialna jest sprężyna naciągowa. Hamulce bębnowe są trwałe i tanie w eksploatacji, ale ze względu na słabą skuteczność, zostały wyparte przez hamulce tarczowe.

 Hamulce tarczowe

Hamulec tarczowy składa się z tarczy hamulcowej zamontowanej na piaście koła oraz klocków hamulcowych, które są dociskane do niej przez zacisk hamulcowy, powodując w ten sposób moment hamowania. Hamulce tarczowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem z uwagi na ich większą skuteczność w porównaniu z hamulcami bębnowymi. Co prawda, wymagają częstszej wymiany, ale ich serwisowanie jest znacznie łatwiejsze niż hamulców bębnowych. 


Wszystkie elementy układu hamulcowego, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu układ hamulcowy? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części samochodowych po vin.

Popularne modele


Baza wiedzy

Jak sprawdzić czy hamulce są zapowietrzone?

Masz wrażenie, że siła hamowania uległa zmianie? Pedał hamulca zachowuje się inaczej niż dotychczas? Zaniepokoiło cię ściąganie auta na jedną ze stron podczas hamowania? To mogą być objawy zapowietrzonych hamulców.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone.

 

zapowietrzone hamulce samochodowe


Jak odpowietrzyć hamulce? Odpowietrzanie hamulców krok po kroku

Układ hamulcowy samochodu to bez wątpienia najważniejszy element pojazdu, decydujący o bezpieczeństwie. Aby był w pełni sprawny, musi podlegać regularnemu serwisowaniu. Czasami po wykonaniu niektórych napraw, jak wymiana przewodu lub zacisku hamulcowego, potrzebne jest odpowietrzanie układu hamulcowego. Jeżeli w trakcie hamowania, pedał hamulca robi się „miękki” lub wpada w podłogę, może to świadczyć o konieczności wymiany płynu hamulcowego. W tym artykule dowiesz się jak odpowietrzyć hamulce krok po kroku.


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.