Ładowanie danych...
Loading...

Napęd osi

Napęd osi

Napęd osi a konkretnie to która oś w samochodzie służy do przeniesienia napędu, jest jednym z podstawowych parametrów mówiących o walorach użytkowych auta. Każdy z rodzajów napędu ma swoje wady i zalety, a także opinie wśród kierowców. Niezależnie od rodzaju napędu osi, każdy z nich wymaga regularnego serwisowania.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości elementów napędu osi. Każda część posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu, nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać część, pasującą do danego pojazdu.

Rodzaje napędów osi w samochodzie

Rozróżniamy 3 rodzaje napędu osi w samochodzie:

  • Napęd na tylną oś
  • Napęd na przednią oś
  • Napęd 4x4 czyli na obydwie osie

Napęd na tył

Napęd na tył jest klasycznym rodzajem napędu stosowanym do dziś w autach produkcji niemieckiej. Przeniesienie napędu odbywa się poprzez wał napędowy, który przekazuje moment obrotowy na most. Ten z kolei za pośrednictwem półosi, napędza koła osi tylnej.


Napęd na tył dziś kojarzony jest głównie z autami sportowymi. Producenci stosują go w tego typu pojazdach ze względu na możliwość lepszego wyważenia pojazdu, to znaczy odciążenie osi przedniej przy jednoczesnym dociążeniu tyłu samochodu. 


Trzeba mieć jednak świadomość, że auta tylnonapędowe są nieco trudniejsze w prowadzeniu. Szczególnie zimą, przy oblodzonej nawierzchni, nawet lekkie dodanie gazu może sprawić, że pojazd będzie wpadał w poślizg.

Napęd na przód

Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju napędzana jest oś przednia pojazdu. Samochody przednionapędowe zdominowały rynek motoryzacyjny ze względów konstrukcyjnych. Wyeliminowanie wału i mostu napędowego pozwoliło na odciążenie całej konstrukcji, uzyskanie więcej miejsca w przedziale bagażowym oraz uproszczenie tylnego zawieszenia.


Dla kierowcy codzienna eksploatacja oznacza przede wszystkim łatwiejszą jazdę. Samochody przednionapędowe nie są tak podatne na wpadanie w poślizg jak konstrukcje tylnonapędowe. Elementami najczęściej ulegającymi uszkodzeniom w pojazdach z napędem na oś przednią, są przeguby półosi. 

Napęd 4x4

Napęd na obydwie osie, potocznie zwany 4x4, wywodzi się z pojazdów terenowych. Do samochodów osobowych trafił za sprawą motorsportu. Audi Quattro w latach osiemdziesiątych XX w. odmieniło oblicze rajdów samochodowych, a także zapoczątkowało erę aut osobowych z napędem na obydwie osie.


Napęd 4x4 cechuje się przede wszystkim doskonałymi właściwościami trakcyjnymi. Uznawany jest za najbezpieczniejszy rodzaj napędu. Ze względu na koszty, w samochodach osobowych montowany jest zazwyczaj w autach wyższych segmentów.


Wszystkie elementy napędu osi, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu napęd osi? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.

Popularne modele


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.