Ładowanie danych...
Loading...

Silnik

Części silnika

Silnik jest nazywany sercem samochodu. To urządzenie łączące ze sobą wiele układów, które zamieniają energię chemiczną paliwa na energię mechaniczną. Gazy powstające w procesie spalania paliwa, powodują ruch tłoków, które napędzają wał korbowy a w dalszym etapie cały pojazd. Współczesne jednostki to bardzo zaawansowane konstrukcje, osiągające wysokie moce, dlatego wymagają regularnego serwisowania i systematycznego sprawdzania elementów silnika.

Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę części silnikowych. Dzięki wyszukiwarce części po numerze vin pojazdu każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do silnika swojego samochodu. 

Rodzaje silników

Coraz większą popularność zyskują silniki elektryczne, jednak wciąż nieporównywalną większość stanowią silniki spalinowe. Mimo iż wyróżniamy kilka rodzajów silników spalinowych w samochodach, ich koncepcja jest wspólna i nie zmieniła się od początków motoryzacji. Polega ona na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia gazów powstających przy spalaniu dostarczonego paliwa, do napędzania kolejnych elementów. Różnią się natomiast, sposobem spalania dostarczonego paliwa. 

Najpopularniejsze typy silników spalinowych to silniki niskoprężne - benzynowe oraz wysokoprężne - diesla.

Silniki niskoprężne

Mieszanka paliwa i powietrza, jest przygotowywana przed momentem zapłonu i dostarczana do komory spalania przy pomocy gaźnika (w starszych typach) lub wtrysku paliwa. Spalanie ładunku w komorze spalania zainicjowane jest iskrą zapłonową powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej.

Zalety silnika benzynowego

Głównymi zaletami silnika benzynowego są.:

 • Łatwość rozruchu niezależnie od temperatury zewnętrznej
 • Wysoka moc
 • Łatwość uzyskiwania wysokich obrotów 

Wady silnika benzynowego

Do wad takich silników można zaliczyć:

 • Większe jednostkowe zużycie paliwa poprzez m.in. rozłożenie maksymalnych wartości momentu obrotowego w wyższym zakresie obrotów
 • Mniejsza trwałość w stosunku do silników diesla

Silniki wysokoprężne

Tak zwane silniki diesla (od nazwiska wynalazcy), są to silniki o zapłonie samoczynnym. Po napełnieniu cylindra mieszanką paliwowo-powietrzną następuje jej sprężenie. Powstaje przy tym wysokie ciśnienie oraz wysoka temperatura, dzięki którym następuje samozapłon mieszanki. Paliwem stosowanym w silnikach diesla jest zazwyczaj olej napędowy.

Zalety diesla

Zalety silników wysokoprężnych to:

 • Mniejsze zużycie paliwa w porównaniu do silników benzynowych
 • Większa niezawodność
 • Możliwość pracy w ciężkich warunkach
 • W nowoczesnych konstrukcjach - wysoka moc oraz moment obrotowy

Wady diesla

Wady silników diesla to:

 • Wysoka emisja substancji szkodliwych - konieczność stosowania reduktorów cząstek stałych
 • Dłuższy czas osiągania temperatury roboczej
 • Trudność uruchomienia silnika w czasie niskich temperatur
 • Słaba kultura pracy

 

Elementy silnika spalinowego

Podstawowym elementem silnika spalinowego jest blok, w którym znajdują się cylindry z tłokami. Główną część komory spalania zamyka głowica. W niej z kolei znajdują się kanały dolotowe wylotowe oraz zawory, które sterują dopływem powietrza i wylotem spalin oraz wtryskiwacze paliwa. Tłoki przekazują ruch na wał korbowy. Procesem napełniania cylindrów mieszanką paliwowo - powietrzną steruje rozrząd. 

 

Wszystkie części silnika, jakie znajdziesz w sklepie online incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją  producenta.

Szukasz produktów do silnika? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.