Silnik jest nazywany sercem samochodu. To urządzenie łączące ze sobą wiele układów, które zamieniają energię chemiczną paliwa na energię mechaniczną. Gazy powstające w procesie spalania paliwa, powodują ruch tłoków, które napędzają wał korbowy a w dalszym etapie cały pojazd. Współczesne jednostki to bardzo zaawansowane konstrukcje, osiągające wysokie moce, dlatego wymagają regularnego serwisowania i systematycznego sprawdzania elementów silnika.
Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę części silnikowych. Dzięki wyszukiwarce części po numerze vin pojazdu każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do silnika swojego samochodu.
Coraz większą popularność zyskują silniki elektryczne, jednak wciąż nieporównywalną większość stanowią silniki spalinowe. Mimo iż wyróżniamy kilka rodzajów silników spalinowych w samochodach, ich koncepcja jest wspólna i nie zmieniła się od początków motoryzacji. Polega ona na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia gazów powstających przy spalaniu dostarczonego paliwa, do napędzania kolejnych elementów. Różnią się natomiast, sposobem spalania dostarczonego paliwa.
Najpopularniejsze typy silników spalinowych to silniki niskoprężne - benzynowe oraz wysokoprężne - diesla.
Mieszanka paliwa i powietrza, jest przygotowywana przed momentem zapłonu i dostarczana do komory spalania przy pomocy gaźnika (w starszych typach) lub wtrysku paliwa. Spalanie ładunku w komorze spalania zainicjowane jest iskrą zapłonową powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej.
Głównymi zaletami silnika benzynowego są.:
Do wad takich silników można zaliczyć:
Tak zwane silniki diesla (od nazwiska wynalazcy), są to silniki o zapłonie samoczynnym. Po napełnieniu cylindra mieszanką paliwowo-powietrzną następuje jej sprężenie. Powstaje przy tym wysokie ciśnienie oraz wysoka temperatura, dzięki którym następuje samozapłon mieszanki. Paliwem stosowanym w silnikach diesla jest zazwyczaj olej napędowy.
Zalety silników wysokoprężnych to:
Wady silników diesla to:
Podstawowym elementem silnika spalinowego jest blok, w którym znajdują się cylindry z tłokami. Główną część komory spalania zamyka głowica. W niej z kolei znajdują się kanały dolotowe wylotowe oraz zawory, które sterują dopływem powietrza i wylotem spalin oraz wtryskiwacze paliwa. Tłoki przekazują ruch na wał korbowy. Procesem napełniania cylindrów mieszanką paliwowo - powietrzną steruje rozrząd.
Wszystkie części silnika, jakie znajdziesz w sklepie online incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.
Szukasz produktów do silnika? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.
Olej jest niezbędny do utrzymania silnika w odpowiednim stanie technicznym. Bez jego wystarczającej ilości metalowe elementy nagrzewają się, pękają i powodują uszkodzenia jednostki napędowej. Żeby kontrolować właściwy poziom oleju, niezbędny jest prawidłowo działający czujnik. Jakie objawy sygnalizują uszkodzenie czujnika poziomu oleju? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN
Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy
Sklep z certyfikatem SSL
od zamówień powyżej 390 zł