Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Wypadanie zapłonu - przyczyny i objawy

Data: 2021-08-31

Wypadanie zapłonu jest usterką, która dosyć często dotyka silniki benzynowe. Zjawisko to występuje gdy w którymś z cylindrów nie dochodzi do spalenia mieszanki paliwowo - powietrznej. Przyczyny wypadania zapłonu na ogół należy szukać w układzie zapłonowym silnika, chociaż w niektórych przypadkach może to być spowodowane brakiem kompresji. Objawy tej popularnej usterki są dosyć łatwe do zdiagnozowania i nawet osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy, mają szansę naprawić tę awarię. 

 Co to jest wypadanie zapłonu?

Zaczynając od podstaw - wypadający zapłon to sytuacja, w której w co najmniej jednym z cylindrów nie dochodzi do wybuchu mieszanki paliwowo - powietrznej, zainicjowanego przez przeskok iskry pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej.

Silnik spalinowy samochodu pracuje według ściśle określonej sekwencji suwów: dolotu, sprężania, pracy i wydechu. Jeżeli cykl pracy, czyli zapłonu (wybuchu) mieszanki zostaje zaburzony na którymkolwiek z cylindrów, to taki cylinder wypada z tej sekwencji. Stąd też nazwa zjawiska - wypadanie zapłonu.

 działanie silnika

Źródło: Edupedia.pl

Przyczyny wypadania zapłonu

Przyczyny wypadania zapłonu należy na ogół szukać w układzie zapłonowym silnika. Podstawowe elementy, które mogą skutkować tą usterką to:

  • Zużyte świece zapłonowe. Dobrą praktyką jest ich wymiana co około 30 tys. km. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich montażu.
  • Uszkodzona cewka zapłonowa.
  • Zużyte przewody zapłonowe. Tańsze zamienniki często mają cieńszy rdzeń, który szybciej ulega przepaleniu. Warto także zwrócić uwagę na stan ich izolacji. 

Czasami brak zapłonu może być związany z niską kompresją w silniku. Wynika to zazwyczaj z nieszczelnych pierścieni lub zaworów lub po prostu ze zużycia silnika. 

Objawy wypadania zapłonu w pojazdach

Usterka w postaci braku zapłonu w cylindrze jest jedną z łatwiejszych do zdiagnozowania. Typowe objawy wypadania zapłonu to na ogół:

  • Nierówna praca silnika
  • Szarpanie w czasie jazdy
  • Silne drgania silnika
  • Głośna praca jednostki napędowej
  • Żółta kontrolka “Check engine” świeci się na desce rozdzielczej
  • Często objawy chwilowo ustępują po dodaniu gazu 

Wypadanie zapłonu na zimnym silniku

Jeżeli wypadanie zapłonu występuje na zimnym silniku, odpalonym po dłuższym postoju, natomiast ustępuje po jego rozgrzaniu, może być to związane z niską kompresją. Wynika to często ze zużytych pierścieni tłokowych lub zaworów. Diagnostykę należy rozpocząć od pomiaru kompresji na cylindrach. 

Wypadanie zapłonu na niskich obrotach

Wypadanie zapłonu na wolnych obrotach silnika często powiązane jest ze zużytymi świecami zapłonowymi. Warto zacząć od ich wymiany, a jeżeli problem nie ustąpi, należy przyjrzeć się pozostałym elementom układu zapłonowego, takim jak cewki, przewody wysokiego napięcia czy aparatowi zapłonowemu. 

Wypadanie zapłonu na ciepłym silniku

Gdy problem z wypadaniem zapłonu występuje na ciepłym silniku, często przyczyną jest nieszczelny układ dolotowy jednostki napędowej. Jeżeli dołożymy do tego dodatkowy objaw w postaci problemów z zapłonem, występujących tylko na wolnych obrotach, możemy być prawie pewni, że silnik zasysa tzw. lewe powietrze, powodujące wypadanie zapłonu. 

Skutki wypadania zapłonu

Wypadanie zapłonu jest problemem, którego nie wolno bagatelizować. Poza oczywistym obniżeniem komfortu podróżowania, usterka prawdopodobnie prędzej czy później zakończy się całkowitym unieruchomieniem silnika. Może też skutkować uszkodzeniem innych podzespołów, takich jak katalizator, ponieważ niespalone paliwo trafi właśnie do niego.

Jeżeli przyczyną wypadania zapłonu są zużyte pierścienie tłokowe, to poprzez nie benzyna, która nie została spalona, trafi do oleju silnikowego rozrzedzając go, a także skutkując pogorszeniem lub utratę właściwości smarnych.

Szukasz części do układu zapłonowego w swoim pojeździe? Sprawdź naszą ofertę części zamiennych do układu zapłonowego tutaj.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.