Ładowanie danych...
Loading...

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia silnika pełni w samochodzie bardzo ważną funkcję. Jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie chłodzić silnik, zabezpieczać go przed przegrzaniem, a w konsekwencji przed zatarciem. Reguluje także temperaturę pracy silnika, utrzymując jego optymalną ciepłotę, co przekłada się na bezawaryjność jednostki napędowej, a także na niższe zużycie paliwa. Układ chłodzenia jest także wykorzystywany do ogrzewania wnętrza pojazdu.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów układu chłodzenia. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

Rodzaje układów chłodzenia

Układy chłodzenia silnika w samochodach można podzielić na dwa rodzaje: bezpośrednie i pośrednie. 


Układ bezpośredni to taki, w którym do chłodzenia wykorzystuje się powietrze, które bezpośrednio owiewa cylindry i głowicę cylindra. Układ pośredni odbiera od silnika ciepło za pomocą cieczy chłodzącej, która przepływa przez kanały wodne silnika.

Chłodzenie powietrzem (bezpośrednie)

W zasadzie niespotykany we współczesnych samochodach rodzaj chłodzenia. Cechuje się dużą niezawodnością oraz bezobsługowością. Został wyparty przez układy pośrednie ze względu na głośną pracę silnika oraz trudności w utrzymaniu jego stałej temperatury. Do dziś jest natomiast stosowany w motocyklach i kosiarkach spalinowych.

Chłodzenie cieczą (pośrednie)

Układ ten stosowany jest we wszystkich współczesnych samochodach. W sprawnie działającym układzie nie dochodzi do przegrzania silnika latem oraz do niedogrzania zimą, czym ma przewagę nad układem bezpośrednim.


Zauważasz niepokojące symptomy, związane z działaniem układu chłodzenia w samochodzie? Sprawdź nasz tekst:

Objawy zapowietrzonego układu chłodzenia 

Podstawowe elementy układu chłodzenia

Układ chłodzenia pracuje w obiegu zamkniętym wymuszonym.


Pompa cieczy chłodzącej (inaczej pompa wody) transportuje płyn chłodniczy pomiędzy wszystkimi elementami układu. Płyn chłodniczy krąży w kanałach wodnych silnika, odbierając od niego ciepło. Z silnika płyn trafia do nagrzewnicy wnętrza, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie kabiny pojazdu. Dalej do chłodnicy cieczy, która za pomocą wentylatorów ostudza jego temperaturę. Z chłodnicy płyn trafia ponownie do silnika, a cykl powtarza się.


Bardzo ważną funkcję pełni termostat. Gdy silnik posiada niską temperaturę, ciecz pracuje w tzw. krótkim obiegu - z pominięciem chłodnicy. Gdy silnik osiągnie właściwą temperaturę, termostat otwiera połączenie z chłodnicą, a układ pracuje wówczas w obiegu pełnym.


Nad bezpieczeństwem układu chłodzenia w samochodzie czuwa zbiornik wyrównawczy. Gdy ciecz się nagrzewa a jej objętość rośnie, magazynuje on jej nadmiar.


Wszystkie elementy układu chłodzenia silnika, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu układ chłodzenia do swojego pojazdu? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Jako alternatywa możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części samochodowych po vin.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.