Ładowanie danych...
Loading...

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia silnika pełni w samochodzie bardzo ważną funkcję. Jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie chłodzić silnik, zabezpieczać go przed przegrzaniem, a w konsekwencji przed zatarciem. Reguluje także temperaturę pracy silnika, utrzymując jego optymalną ciepłotę, co przekłada się na bezawaryjność jednostki napędowej, a także na niższe zużycie paliwa. Układ chłodzenia jest także wykorzystywany do ogrzewania wnętrza pojazdu.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów układu chłodzenia. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

Rodzaje układów chłodzenia

Układy chłodzenia silnika w samochodach można podzielić na dwa rodzaje: bezpośrednie i pośrednie. 


Układ bezpośredni to taki, w którym do chłodzenia wykorzystuje się powietrze, które bezpośrednio owiewa cylindry i głowicę cylindra. Układ pośredni odbiera od silnika ciepło za pomocą cieczy chłodzącej, która przepływa przez kanały wodne silnika.

Chłodzenie powietrzem (bezpośrednie)

W zasadzie niespotykany we współczesnych samochodach rodzaj chłodzenia. Cechuje się dużą niezawodnością oraz bezobsługowością. Został wyparty przez układy pośrednie ze względu na głośną pracę silnika oraz trudności w utrzymaniu jego stałej temperatury. Do dziś jest natomiast stosowany w motocyklach i kosiarkach spalinowych.

Chłodzenie cieczą (pośrednie)

Układ ten stosowany jest we wszystkich współczesnych samochodach. W sprawnie działającym układzie nie dochodzi do przegrzania silnika latem oraz do niedogrzania zimą, czym ma przewagę nad układem bezpośrednim.


Zauważasz niepokojące symptomy, związane z działaniem układu chłodzenia w samochodzie? Sprawdź nasz tekst:

Objawy zapowietrzonego układu chłodzenia 

Podstawowe elementy układu chłodzenia

Układ chłodzenia pracuje w obiegu zamkniętym wymuszonym.


Pompa cieczy chłodzącej (inaczej pompa wody) transportuje płyn chłodniczy pomiędzy wszystkimi elementami układu. Płyn chłodniczy krąży w kanałach wodnych silnika, odbierając od niego ciepło. Z silnika płyn trafia do nagrzewnicy wnętrza, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie kabiny pojazdu. Dalej do chłodnicy cieczy, która za pomocą wentylatorów ostudza jego temperaturę. Z chłodnicy płyn trafia ponownie do silnika, a cykl powtarza się.


Bardzo ważną funkcję pełni termostat. Gdy silnik posiada niską temperaturę, ciecz pracuje w tzw. krótkim obiegu - z pominięciem chłodnicy. Gdy silnik osiągnie właściwą temperaturę, termostat otwiera połączenie z chłodnicą, a układ pracuje wówczas w obiegu pełnym.


Nad bezpieczeństwem układu chłodzenia w samochodzie czuwa zbiornik wyrównawczy. Gdy ciecz się nagrzewa a jej objętość rośnie, magazynuje on jej nadmiar.


Wszystkie elementy układu chłodzenia silnika, jakie znajdziesz w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów z działu układ chłodzenia do swojego pojazdu? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Jako alternatywa możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części samochodowych po vin.

Baza wiedzy

Zapowietrzony układ chłodzenia – objawy i sposoby odpowietrzania

Układ chłodzenia w samochodzie jest systemem, który zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury jednostki napędowej. Dzieje się to poprzez usuwanie nadmiaru ciepła wytwarzanego w trakcie pracy silnika. Jeśli układ chłodzenia nie działa poprawnie, może to prowadzić do przegrzania silnika. Jednym z najpowszechniejszych problemów, związanych z układem chłodzenia, jest zapowietrzenie systemu. Jak rozpoznać objawy? Jakie są sposoby na odpowietrzanie?

zapowietrzony układ chłodzenia


Czujnik temperatury płynu chłodzącego – objawy uszkodzenia

Jeśli przy użytkowaniu samochodu pojawią się problemy takie jak trudny start silnika, zbyt wysokie obroty na biegu jałowym, czy nadmierne pobieranie paliwa, to przyczyną może być uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy!

uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.