Ładowanie danych...
Loading...

Zawieszenie osi / prowadzenie kół

Części zawieszenia pojazdu

Zawieszenie pojazdu jest układem, na który bezpośrednio oddziałuje rodzaj nawierzchni, po której porusza się pojazd. Oprócz funkcji związanej z komfortem, zawieszenie pojazdu odpowiedzialne jest za bezpieczeństwo i pewność prowadzenia pojazdu. Jest to system wielu połączonych oraz oddziałujących wzajemnie elementów. Poprawny sposób jego ustawienia ma wpływ m.in. na długość drogi hamowania pojazdu oraz sposób pokonywania zakrętów.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę elementów układu zawieszenia pojazdu. Dzięki wyszukiwarkom części, każdy klient jest w stanie samodzielnie dopasować szukany podzespół do swojego samochodu. 

Podstawowe elementy zawieszenia samochodu

Spośród wielu elementów wchodzących w skład zawieszenia pojazdu, można wymienić kilka, które najczęściej ulegają uszkodzeniom.

Wahacz

Wahacz jest elementem prowadzącym koło, łączącym je ze zwrotnicą. W każdym aucie zamontowanych jest kilka wahaczy. Ze względu na sposób ustawienia, wahacz może być zamontowany poprzecznie, wzdłużnie lub ukośnie. 

Sworzeń wahacza

Sworzeń wahacza jest elementem łączącym wahacz ze zwrotnicą. Skręca się on oraz porusza wraz ze zwrotnicą. Jego dodatkowa funkcja to amortyzacja i stabilizacja tych elementów.

Tuleje wahacza 

Wahacze są odizolowane tulejami wahacza, metalowo - gumowymi elementami, tak zwanymi silentblockami. Mają one za zadanie tłumić drgania powstające podczas jazdy po danej nawierzchni.

Stabilizator

Jak sama nazwa wskazuje, stabilizator ma za zadanie stabilizować przechył pojazdu. W trakcie wykonywania manewru skrętu, siła odśrodkowa powoduje uginanie ścisk sprężyny z jednej strony i rozciąganie jej z drugiej strony. Dzięki stabilizatorowi siła ugięcia zmniejsza się.

Łącznik stabilizatora

Łącznik stabilizatora jest elementem znajdującym się pomiędzy drążkiem stabilizatora a wahaczem lub kolumną zawieszenia. Najczęściej uszkadza się w czasie pokonywania nierówności podczas skrętu i zawracania.

Zwrotnica

Zwrotnica przedniego koła jest elementem odpowiedzialnym za właściwe prowadzenie koła samochodu. Jej pozycja zależy od układu zawieszenia i układu kierowniczego

Łożysko koła

Łożysko koła znajduje się w piaście koła. Umożliwia obracanie się koła pojazdu, neutralizując przy tym opory toczenia pojazdu.

Podział zawieszenia ze względu na budowę

Ze względu na budowę, zawieszenia pojazdów dzielimy na 3 podstawowe grupy.

Zawieszenie zależne 

Charakteryzuje się tym, że oba koła danej osi osadzone są na jednym elemencie - belce lub sztywnym moście. Zmiana położenia jednego koła danej osi, wywołana nierównościami drogi wpływa na drugie koło. Obecnie spotykane jest w samochodach dostawczych i terenowych. Zaletą tego typu zawieszenia jest duża wytrzymałość oraz prostota konstrukcji. Wada to duża masa oraz problemy ze stabilnością pojazdu.

Zawieszenie niezależne

Charakteryzuje się tym, że koła znajdujące się w jednej osi nie są ze sobą mechanicznie powiązane. Mogą zatem zmieniać swoje położenie niezależnie względem siebie oraz pojazdu. Dzięki odpowiedniemu doborowi wymiarów oraz elementów pośrednich, można manipulować warunkami kontaktu opony z jezdnią. Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj zawieszenia stosowany we współczesnych samochodach.

Zawieszenie półzależne

Zawieszenie łączące w sobie cechy zawieszenia zależnego i niezależnego. Składa się z dwóch wahaczy wzdłużnych połączonych podatną na skręcanie belką. Najczęściej jest stosowane jako zawieszenie tylne w pojazdach z napędem na przednie koła.


Wszystkie części do zawieszenia samochodu, oferowane w sklepie z częściami samochodowymi incar.pl, to fabrycznie nowe produkty wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta.


Szukasz produktów, związanych z działem zawieszenie osi/prowadzenie kół? Wybierz markę pojazdu, model, generację i wersję silnika, aby otrzymać listę produktów, pasujących do Twojego samochodu. Alternatywnie, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki części po vin.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.