Ładowanie danych...
Loading...

Rozrusznik

Rozrusznik samochodowy w ofercie sklepu incar.pl


Rozrusznik samochodowy jest urządzeniem służącym do uruchomienia silnika spalinowego. Jest to wynalazek równie stary, co motoryzacja. Pierwsze automobile odpalane były za pomocą metalowej korby, którą kierowca musiał kilkakrotnie energicznie zakręcić, aby uruchomić silnik. Wymagało to wprawy, ponieważ w pewnym momencie korba “odbijała”, co często kończyło się groźnymi wypadkami. Dlatego już w 1912 roku zastosowano pierwszy elektryczny starter w pojazdach marki Cadillac.

Rozrusznik, jak większość części motoryzacyjnych, z czasem naturalnie się zużywa. Jest to szczególnie zauważalne w nowoczesnych samochodach, wyposażonych w system start-stop, ponieważ w nich rozrusznik używany jest nawet kilkanaście razy częściej w ciągu dnia niż w starszych konstrukcjach.

Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości rozruszników i ich elementów. Każdy z nich posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu, nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać rozrusznik, pasujący do danego pojazdu.

Budowa rozrusznika samochodowego


Rozrusznik jest tak naprawdę silnikiem elektrycznym o niewielkich gabarytach połączonym z zębatką. Podstawowe części składowe rozrusznika elektrycznego to:


  • Obudowa
  • Bendiks (mechanizm sprzęgający)
  • Wirnik
  • Stojan
  • Szczotkotrzymacz i szczotki węglowe
  • Elektromagnes

Jak działa rozrusznik samochodowy


Proces rozruchu silnika rozpoczyna się od przekręcenia kluczyka w pozycję start. Powoduje to podanie napięcia do rozrusznika. Następuje przesunięcie mechanizmu sprzęgającego i jednoczesne doprowadzenie prądu na szczotki.


Wytwarzane jest pole magnetyczne w wirniku, które dzięki magnesom stojana powodują obrót wirnika. Napędzana jest w ten sposób zębatka, która zazębiona z kołem zamachowym powoduje rozruch silnika spalinowego. Rozrusznik wyposażony jest także w sprzęgło jednokierunkowe, pełniące rolę zabezpieczenia. Dzięki temu napęd rozrusznika nie otrzymuje obciążenia od uruchomionego silnika, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia rozrusznika.


Objawy uszkodzonego rozrusznika - dowiedz się więcej

Najpopularniejsi producenci rozruszników samochodowych


Sklep incar.pl oferuje rozruszniki tylko sprawdzonych marek. Sprawdź naszą ofertę rozruszników samochodowych takich producentów jak:


BOSCH
DENSO
SWAGWszystkie produkty z działu Rozrusznik samochodowy w ofercie sklepu online incar.pl z częściami motoryzacyjnymi to fabrycznie nowe elementy wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta. Kupując w sklepie online Incar masz gwarancję produktów najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie oraz szybką realizację zamówienia.

Baza wiedzy

Objawy uszkodzonego rozrusznika

Rozrusznik odmawia posłuszeństwa? Najczęściej uszkodzony rozrusznik ujawnia się po zimie. Dzisiaj poznasz objawy uszkodzenia rozrusznika, które pomogą ci zdiagnozować właściwie usterkę w aucie.

objawy uszkodzonego rozrusznika


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.