Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Objawy uszkodzonego rozrusznika

Data: 2022-06-02

Rozrusznik odmawia posłuszeństwa? Najczęściej uszkodzony rozrusznik ujawnia się po zimie. Dzisiaj poznasz objawy uszkodzenia rozrusznika, które pomogą ci zdiagnozować właściwie usterkę w aucie.

objawy uszkodzonego rozrusznika

Jak działa rozrusznik?

Po włączeniu silnika za pomocą stacyjki aktywowany jest przełącznik elektromagnetyczny. W wyniku przepływu prądu w uzwojeniu wciągającym, uruchamia się mechanizm sprzęgający z zębnikiem i sprzęgłem jednokierunkowym. Te z kolei popychane są przez dźwignię do koła zamachowego. Jak wiadomo, rozrusznik napędza silnik poprzez obracanie się, co oznacza, że obwód główny zamykany jest przez przełącznik elektromagnetyczny.

Objawy uszkodzonego rozrusznika, które ewidentnie wskazują na rozrusznik, a nie inne elementy układu

Praktycznie każdy mechanik samochodowy zgodzi się, że najczęstsze objawy zepsutego rozrusznika to:

  1. Po uruchomieniu stacyjki nie ma żadnej reakcji.
  2. Włącznik elektromagnetyczny działa, ale nie ma zazębienia.
  3. Silnik nie pracuje mimo że rozrusznik obraca się głośno.
  4. Po uruchomieniu kluczykiem słychać wyraźne stuki, a rozrusznik nie pracuje.

Należy mieć na uwadze, że często za zepsuty rozrusznik odpowiada rozładowany lub bardzo słaby akumulator. Dlatego też najczęściej do uzewnętrznienia objawów dochodzi zimą.

Nie jest to jednak regułą, bo w przypadku małej eksploatacji pojazdu (samochód stoi długi czas) również może dojść do rozładowania akumulatora, a w konsekwencji do awarii rozrusznika. Dlatego warto poznać i nauczyć się diagnozować typowe usterki rozrusznika.

Typowe usterki rozrusznika, które rozpoznasz samodzielnie

Zanim określimy typowe usterki rozrusznika, zapoznaj się z poniższymi przyczynami uszkodzenia.

  • złącza elektryczne,
  • uszkodzony włącznik elektromagnetyczny (może też się zacinać),
  • uszkodzony mechanizm sprzęgający, zębnik lub sprzęgło jednokierunkowe,
  • wadliwe zasilanie rozrusznika (akumulator).

Oferta rozruszników w sklepie Incar.pl

Jak rozpoznać typowe usterki rozrusznika?

Jeśli zepsuty rozrusznik zostanie źle zdiagnozowany, to może prowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Szczególnie jeśli na siłę będziesz „kręcić” w sposób ciągły, próbując odpalić samochód. Poniżej znajdziesz objawy uszkodzenia rozrusznika z najczęściej występującymi usterkami.

Brak oznak działania rozrusznika

Przekręcasz kluczyk w stacyjce, ale nie ma żadnej reakcji. Możesz przy tym zaobserwować zmianę natężenia podświetlenia kontrolek (najczęściej przygaszenie).

Jeśli wcześniej sprawdziłeś akumulator i masz pewność, że to nie on jest winowajcą, swoją uwagę skieruj na przewód łączący rozrusznik ze stacyjką. Kiedy okaże się, że przewód nie jest uszkodzony, to za powyższe objawy uszkodzenia rozrusznika odpowiada włącznik elektromagnetyczny.

Coś stuka mimo że rozrusznik nie pracuje

Kiedy po przekręceniu kluczyka usłyszysz stukanie, a rozrusznik nie pracuje, to uszkodzeniu mógł ulec elektromagnes lub zawiesiły się szczotki. W pierwszej kolejności sprawdź jednak akumulator. Rzadko natomiast zdarza się, że za powyższe objawy odpowiada stojan lub awaria wirnika (jego uzwojenia).

Słyszysz pracę rozrusznika, ale wał korbowy się nie obraca

Jest to dość uciążliwe uszkodzenie rozrusznika, ściślej jego elementów. Przy takich objawach uszkodzeniu mógł ulec bendiks (jednokierunkowe sprzęgło), koło zamachowe, lub zębnik rozrusznika. Podobne uszkodzenia objawiają się zbyt hałaśliwą pracą rozrusznika.

Rozrusznik pracuje z małą prędkością

Jak powyżej pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić jest akumulator. W tym przypadku stan klem i ich podłączenie. Kolejną przyczyną usterki rozrusznika są uszkodzone przewody, a nawet przerwy w obwodzie. Rzadziej, ale występują — uszkodzenie wirnika, zatarcie tulei wirnika, zatrzymanie się szczotek. Awarii mógł ulec także silnik rozrusznika.

Przekręcasz kluczyk na wyłączenie, a rozrusznik nadal pracuje

To nie musi być objaw uszkodzonego rozrusznika, bo często zdarza się, że za tę awarię odpowiada uszkodzona stacyjka. Jeśli jednak wiesz, że stacyjka jest sprawna, to przyczyn należy szukać między innymi w jednokierunkowym sprzęgle, wyrobionej tulei cofającej, czy kole zamachowym.

Mamy nadzieję, że teraz z łatwością rozpoznasz objawy uszkodzonego rozrusznika i zdiagnozujesz możliwą usterkę. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości części od rekomendowanych producentów, to zajrzyj do sklepu Incar.pl.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.