Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Zapowietrzony układ chłodzenia – objawy i sposoby odpowietrzania

Data: 2023-03-15

Układ chłodzenia w samochodzie jest systemem, który zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury jednostki napędowej. Dzieje się to poprzez usuwanie nadmiaru ciepła wytwarzanego w trakcie pracy silnika. Jeśli układ chłodzenia nie działa poprawnie, może to prowadzić do przegrzania silnika. Jednym z najpowszechniejszych problemów, związanych z układem chłodzenia, jest zapowietrzenie systemu. Jak rozpoznać objawy? Jakie są sposoby na odpowietrzanie?

zapowietrzony układ chłodzenia

Z czego składa się układ chłodzenia – podstawowe informacje

Można wyróżnić kilka podstawowych elementów układu chłodzenia w aucie. Pierwszym z nich jest chłodnica. Znajduje się zazwyczaj z przodu samochodu. W chłodnicy – poprzez przepływ powietrza zewnętrznego – schładza się ciecz chłodząca przepływającą wewnątrz rurek. 

Kolejny komponent wchodzący w skład układu chłodzenia to termostat. Jest to urządzenie, które kontroluje przepływ cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia, aby utrzymać optymalną temperaturę silnika. Następny element to pompa wody. Urządzenie odpowiada za przepompowanie cieczy chłodzącej z chłodnicy do silnika i z powrotem.

W układzie chłodzenia będzie się też znajdować wentylator. To urządzenie, które zapewnia przepływ powietrza przez chłodnicę, aby schłodzić ciecz chłodzącą. Wspomniana ciecz chłodząca jest kolejnym ważnym elementem w kontekście działania układu. To specjalna mieszanka płynów, która absorbuje ciepło wytworzone podczas pracy silnika i transportuje je przez układ chłodzenia.

Zapowietrzony układ chłodzenia – objawy, na które należy zwrócić uwagę

Zapowietrzony układ chłodzenia w samochodzie może prowadzić do wielu problemów związanych z pracą silnika. Wyróżnia się kilka objawów zapowietrzonego układu chłodzenia.

Objawy obejmują wysoką temperaturę jednostki napędowej. W sytuacji, gdy układ chłodzenia jest zapowietrzony, cyrkulacja cieczy chłodzącej nie przebiega prawidłowo. Może to prowadzić do przegrzania silnika.

Objawy zapowietrzenia układu chłodzenia dotyczą też drgań silnika. Jednostka napędowa może wibrować lub tracić moc. Najczęstszym efektem są problemy z jazdą i prowadzeniem pojazdu.

Po czym poznać zapowietrzony układ chłodzenia w innym przypadku? Do pozostałych symptomów zaliczają się wycieki, które można zauważyć najczęściej w miejscu pod samochodem, szczególnie w okolicach jednostki napędowej.

Zapowietrzony układ chłodniczy da też o sobie znać w momencie, kiedy nastąpi brak ciepłego powietrza nawiewanego do kabiny auta.

Zapowietrzenie układu chłodzenia będzie się również objawiało niepokojącymi dźwiękami z jednostki napędowej - stukaniem, warkotaniem lub szumieniem.

Tu znajdziesz części zamienne do układu chłodzenia w Twoim samochodzie

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Odpowietrzanie układu chłodzenia polega na usunięciu powietrza z układu i umożliwieniu prawidłowej cyrkulacji cieczy chłodzącej. Jest kilka sposobów na to, jak odpowietrzyć układ chłodzenia

Odpowietrzenie układu chłodzenia będzie możliwe przy użyciu narzędzi do odpowietrzania. Można do tego wykorzystać na przykład pojemniki lub pompy próżniowe. Dzięki nim odpowietrzenie układu chłodzenia będzie efektywne.

W innym przypadku można włączyć silnik, a następnie ogrzać go do standardowej temperatury. Następnie należy go wyłączyć i pozostawić na kilka minut. Odpowietrzanie układu chłodzenia można powtórzyć kilka razy, do momentu, kiedy woda zacznie krążyć w układzie.

Objawy źle odpowietrzonego układu chłodzenia

Źle odpowietrzony układ chłodzenia będzie dawać o sobie znać w taki sam sposób jak w przypadku standardowego zapowietrzenia układu. Żeby nie doszło do takiej sytuacji, warto usystematyzować informacje na temat sposobu przeprowadzania naprawy zapowietrzonego układu chłodzenia. Jeśli nie ma pewności co do tego, że czynność zostanie wykonana prawidłowo, to należy zlecić ją specjaliście.

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.