Ładowanie danych...
Loading...

Parownik

Parownik klimatyzacji w sklepie incar.pl


Parownik jest drugim po chłodnicy wymiennikiem ciepła w układzie klimatyzacji. Jego wygląd i budowa przypomina niewielkich rozmiarów chłodnicę. Zadaniem parownika jest chłodzenie oraz osuszanie powietrza, które dostarczane jest do wnętrza pojazdu poprzez kratki nawiewów.


Parownik klimatyzacji, pomimo że znacznie podwyższa komfort podróżowania, może być przyczyną nieprzyjemnych problemów. Filtr kabinowy chroni parownik przed zanieczyszczeniami, pochodzącymi z otoczenia. Jeśli zapomnimy o jego wymianie lub użyjemy filtra kiepskiej jakości, kurz oraz drobiny pyłu osiadające na powierzchni parownika będą utrudniać wymianę ciepła.


W połączeniu z wilgocią, która w naturalny sposób kondensuje się na jego powierzchni, stworzy to idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów, które wraz z powietrzem będą wtłaczane do kabiny pasażerskiej. Delikatna konstrukcja oraz skomplikowana budowa parownika nie pozwalają na jego 100% oczyszczenie mechaniczne, dlatego taki ekstremalnie zanieczyszczony element najlepiej wymienić na nowy.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bardzo bogatą ofertę parowników klimatyzacji. Sprawdź w naszej wyszukiwarce części, jaki parownik producent przewidział w Twoim aucie i wybierz odpowiedni spośród tych, które oferujemy.


Parownik klimatyzacji - gdzie jest?


Umiejscowienie parownika jest przyczyną wielu kłopotów związanych z jego wymianą. Jest on bowiem zamontowany głęboko pod deską rozdzielczą, a dostanie się do niego wymaga jej demontażu. Przed rozebraniem połowy wnętrza pojazdu warto zatem sprawdzić w specyfikacji technicznej, w którym konkretnie miejscu się znajduje. 


Jak działa parownik klimatyzacji w samochodzie


Obniżenie temperatury powietrza przez klimatyzację jest procesem wieloetapowym. Czynnik chłodniczy, trafiający do parownika, jest wcześniej rozprężony do odpowiedniego ciśnienia. Za ten proces odpowiedzialny jest zawór rozprężny klimatyzacji, który zmniejszając ciśnienie powoduje przejście czynnika z postaci płynnej w lotną. Zimny czynnik chłodniczy, przepływając przez parownik, odbiera ciepło z otaczającego go powietrza. Temperatura powietrza obniża się, a do kabiny trafia przyjemny chłód.


Drugą funkcją parownika jest osuszanie powietrza, trafiającego do wnętrza pojazdu. Podczas schładzania z powietrza wytrąca się wilgoć, która osadza się na żeberkach parownika. Woda odprowadzana jest do specjalnego pojemnika a następnie rurką na zewnątrz pojazdu. Niewielka plama wody pod samochodem jest zatem rzeczą normalną i nie powinna nas martwić.


Najpopularniejsi producenci parowników klimatyzacji


Sklep incar.pl oferuje parowniki klimatyzacji tylko sprawdzonych marek. Sprawdź naszą ofertę parowników spośród producentów takich jak:


  • HELLA
  • VALEO
  • DENSO
  • DELPHI
  • NISSENS


Wszystkie produkty z kategorii Parownik klimatyzacji w ofercie sklepu z częściami motoryzacyjnymi incar.pl to fabrycznie nowe elementy wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta. Kupując w sklepie online Incar.pl masz gwarancję produktów najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie oraz szybką realizację zamówienia.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.