Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji – jakie są symptomy awarii?

Data: 2022-11-10

Sprężarka jest jednostką napędową systemu klimatyzacji. Urządzenie wprowadza czynnik chłodniczy pod wysokim ciśnieniem, a następnie przepompowuje go do skraplacza. Tam substancja zamienia się z gazu w ciecz. W pełni sprawna sprężarka jest niezbędna do tego, aby system klimatyzacji działał prawidłowo i wydajnie. Dlatego warto się dowiedzieć, na jakie objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji zwrócić uwagę.

objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji

Jak działa sprężarka klimatyzacji?

Urządzenie jest napędzane za pomocą paska. Do głównych zadań sprężarki klimatyzacji zalicza się transportowanie czynnika chłodniczego do układu klimatyzacji. Jest on zasysany jako gaz pod niskim ciśnieniem, a potem sprężany w celu podniesienia temperatury. Następnie trafia do skraplacza klimatyzacji w postaci powietrza ze zwiększoną ilością ciepła i mocą. Ciecz staje się bardzo zimna, gdy opuszcza skraplacz i wraca do swojego naturalnego stanu gazowego.

Symptomy wadliwej sprężarki klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Objawy uszkodzenia sprężarki klimatyzacji występują w różnej formie. Może to być nieszczelność urządzenia, pojawienie się hałasu dobiegającego z wnętrza jednostki napędowej, czy nieefektywne chłodzenie lub jego brak

Uszkodzona sprężarka klimatyzacji może być również zasygnalizowana pokazującym się kodem błędu w jednostce sterującej układem chłodzenia lub silnika. Warto dowiedzieć się nie tylko, czym objawia się uszkodzony kompresor klimatyzacji, ale także, jakie są tego przyczyny. W takim razie, na co zwrócić uwagę? 

Zatarta sprężarka klimatyzacji – objawy

Kiedy system działa prawidłowo, można usłyszeć charakterystyczne kliknięcie przy jego włączaniu i wyłączaniu. Jednak, gdy hałas podczas pracy jest zbyt duży, będzie to oznaczać uszkodzenie urządzenia, a dokładnie komponentu wchodzącego w jego skład – sprzęgła. 

Część napędza pasek łączący sprężarkę AC z kołem pasowym jednostki napędowej. W momencie, kiedy ulegnie awarii, może się zatrzeć. Tym samym wywołuje nieznośny hałas, towarzyszący pracy kompresora klimatyzacji. 

pasek łączący sprężarkę AC z kołem pasowym

Nie tylko wadliwe sprzęgło sprawia, że problemem staje się zatarta sprężarka klimatyzacji. Objawy dotyczą też łożyska wewnętrznego. Od prawidłowego działania elementu zależy funkcjonowanie pozostałych komponentów, wchodzących w skład kompresora klimatyzacji.

Właściwym rozwiązaniem jest zdiagnozowanie i sprawdzenie, czy winowajcą jest sprzęgło, czy też sprężarka jest uszkodzona i należy ją wymienić.

Niski poziom czynnika chłodniczego

To jeden z najczęstszych powodów, sprawiających, że pojawiają się objawy uszkodzonego kompresora klimatyzacji. Za niski poziom substancji odpowiada za zmniejszoną wydajność klimatyzatora i powoduje nadmierne nagrzewanie się urządzenia. W przypadku zaniedbania i braku właściwej reakcji użytkownika pojazdu dochodzi do awarii sprężarki.

Niski poziom czynnika chłodniczego jest oznaką, że mogła pojawić się nieszczelność w systemie, wymagająca natychmiastowej naprawy. Warto jednak pamiętać o tym, że czynnik chłodniczy może być uzupełniony dopiero po wykryciu usterki i jej skutecznej naprawie. 

Wysoka temperatura w środku pojazdu

Uszkodzony kompresor klimatyzacji daje o sobie znać również tym, że z otworów wentylacyjnych AC znajdujących się na desce rozdzielczej nie dobiega zimne powietrze. 

Niesprawny układ nie jest w stanie cyrkulować czynnika chłodniczego w systemie klimatyzacji. Wynikiem jest ciepłe powietrze przechodzące przez dziury wylotowe. Powodem może być wyciek czynnika chłodniczego, jego niski poziom lub mechaniczne uszkodzenie kompresora klimatyzacji.

Samoczynnie wyłączająca się klimatyzacja

Może też dojść do sytuacji, w której kompresor klimatyzacji zacznie się wyłączać sam z siebie. Ma to najczęściej związek ze zbyt dużym poborem mocy. W takiej sytuacji sprężarka zaczyna się przegrzewać. Właśnie wtedy aktywuje się wyłącznik. 

Kiedy uszkodzony kompresor klimatyzacji da o sobie znać w ten sposób, nie należy go nagminnie włączać. Wyłącznik spełni swoją funkcję i dezaktywując układ, nie dopuści do dalszych niepożądanych sytuacji, na przykład wybuchu pożaru. 

Uszkodzone linie ssące

To rury, które łączą wężownicę skraplacza z tym samym elementem będącym częścią parownika. Komponent pomaga w przepływie powietrza przez system. 

Linia może zablokować się w momencie, gdy nastąpi uszkodzenie sprężarki AC. Skutkuje to przepływem gorącego strumienia z odpowietrzników.

Odblokowanie linii czynnika chłodniczego wymaga pomocy eksperta HVAC. Możesz również zdecydować się na samodzielną wymianę, jeśli ufasz swoim umiejętnościom.

Nową sprężarkę (kompresor) klimatyzacji znajdziesz tutaj

Diagnoza stanu technicznego kompresora klimatyzacji

Istnieje kilka łatwych sposobów na to, jak sprawdzić sprężarkę klimatyzacji. Można sprawdzić, czy następują wahania temperatury powietrza dobiegającego z otworów dolotowych. Należy zweryfikować stan urządzenia pod kątem uszkodzeń mechanicznych i ewentualnych wycieków oleju.

Użytkownik pojazdu może również zwrócić uwagę na to, czy sprzęgło obraca się swobodnie, czy emituje niepożądane, niepokojące dźwięki. Jedną z ostatnich czynności, które można wykonać samemu, jest sprawdzenie prawdopodobnych wycieków czynnika chłodzącego. 

Dzięki temu dowiesz się, czy urządzenie jest sprawne, czy nie. W drugim przypadku warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać regeneracja sprężarki klimatyzacji lub kupić nowy komponent.

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.