Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Regeneracja sprężarek klimatyzacji – czy warto?

Data: 2022-11-18

Kompresor klimatyzacji jest najcenniejszym komponentem układu zapewniającego chłodzenie w środku pojazdu. Ze względu na to, że kupno nowego, to wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, wielu kierowców zastanawia się nad odnowieniem części. Czy regeneracja sprężarki klimatyzacji to dobry wybór?

regeneracja sprężarki klimatyzacji

Jak przebiega regeneracja kompresora klimatyzacji?

Głównym zadaniem osób naprawiających komponent jest przywrócenie go do właściwego stanu technicznego i sprawienie, że jego działanie znów stanie się w pełni efektywne. Cała procedura zaczyna się od kompleksowej diagnozy sprawności wszystkich podzespołów. Kompresor klimatyzacji jest wymontowywany z auta. Następnie przechodzi gruntowne czyszczenie i piaskowanie.

Następnie specjaliści weryfikują, czy nie ma żadnych przecieków i rozmontowują go na części pierwsze. Sprawdzają stan techniczny elementów odpowiadających za prawidłowe działanie kompresora w układzie klimatyzacji. Do takich części zaliczają się m.in.: uszczelniacze, zawory, łożyska, tarcze i koła pasowe.

Jeśli powstaje taka potrzeba, części są wymieniane na nowe. Kiedy sprężarka jest z powrotem złożona w całość, fachowcy wykonują gruntowny test sprawności kompresora. Potem oddają go z powrotem użytkownikowi lub montują go w aucie. 

Ile kosztuje usługa regeneracji kompresora klimatyzacji?

Za największą wadę odrestaurowywania kompresorów uważa się to, że nie wiadomo tak naprawdę, ile będą działać prawidłowo. Żeby zabezpieczyć się przed niespodziewaną sytuacją, gdy regeneracja sprężarek klimatyzacji będzie skuteczna tylko na kilka miesięcy, warto wybrać ofertę fachowca, obejmującego swoją usługę gwarancją – obowiązuje ona zazwyczaj przez 12 miesięcy.

To, czy operacja będzie się opłacać, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania regeneracji sprężarek klimatyzacji. Standardowo, za zwykłą naprawę trzeba zapłacić od 200 do 500 złotych. Jednak zdarzają się poważniejsze awarie, które nie tylko wymagają większego nakładu finansowego, ale także przekładają się na wyższy stopień prawdopodobieństwa pojawienia się usterki w przyszłości.

Kiedy regeneracja sprężarek klimatyzacji się opłaca?

Ze względu na wcześniej wspomniane kwestie, trudno jednoznacznie ocenić, czy regeneracja kompresora klimatyzacji się opłaca. Jeśli przy diagnozie stanu technicznego komponentu fachowiec stwierdził, że usterka, która wystąpiła, nie jest poważna, odrestaurowanie części będzie dobrą decyzją pod względem finansowym

Jednak przy diagnozie, gdy okaże się, że kompresor ma poważne wady, należy zastanowić się nad kupnem nowego komponentu. Cena za nowy kompresor waha się od 600 do ok. 5000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty robocizny. Średni koszt usługi to od 120 do 300 złotych w zależności od aktualnego cennika warsztatu mechanicznego, z którego korzysta kierowca. 

Nową sprężarkę (kompresor) klimatyzacji znajdziesz tutaj

Żywotność komponentu to od 8 do 10 lat. Dlatego, jeśli specjalista powiadomi posiadacza samochodu o tym, że sprężarka jest mocno uszkodzona, to lepiej zainwestować w nową część. W innym przypadku częste wizyty w warsztacie okażą się równie kosztowne, co wymiana kompresora.

Dlaczego warto mieć w swoim samochodzie sprawny kompresor klimatyzacji?

Zalety sprawnego układu są związane nie tylko z komfortowym podróżowaniem. Właściwie działająca sprężarka klimatyzacji jest w stanie wychwycić ponad 80% zanieczyszczeń, co ma przełożenie na zdrowie pasażerów. Porównując niską cenę regeneracji sprężarek klimatyzacji z zakupem i instalacją nowej, to warto zdecydować się na pierwszą opcję – jeśli jest to możliwe. 

O konieczności renowacji komponentu mogą sygnalizować konkretne objawy. Zaliczają się do nich m.in. niski poziom czynnika chłodniczego, wysoka temperatura w środku pojazdu, czy samoczynnie wyłączająca się klimatyzacja. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt. Objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji – jakie są symptomy awarii?

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.