Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Jak sprawdzić czy hamulce są zapowietrzone?

Data: 2022-04-27

Masz wrażenie, że siła hamowania uległa zmianie? Pedał hamulca zachowuje się inaczej niż dotychczas? Zaniepokoiło cię ściąganie auta na jedną ze stron podczas hamowania? To mogą być objawy zapowietrzonych hamulców.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone.

 

zapowietrzone hamulce samochodowe

Objawy zapowietrzonego układu hamulcowego — zdiagnozuj usterkę, zanim będzie za późno!

Do najczęstszych objawów zapowietrzonych hamulców zaliczamy sprężysty pedał hamulca i zmniejszoną siłę hamowania. Przyczyn zapowietrzonych hamulców może być kilka. Zaczynając od czynnika ludzkiego, a na zużyciu materiałów kończąc.

Objawy zapowietrzonych hamulców po wizycie u mechanika

Do zapowietrzenia układu hamulcowego często dochodzi podczas wymiany klocków i tarcz hamulcowych. W teorii każdy mechanik po wymianie powinien odpowietrzyć układ. W praktyce jednak często proces jest pomijany, a czasami nawet źle wykonany.

Pamiętaj, że w układach z ABS hamulce odpowietrza się według konkretnego schematu. Zaczynając od koła zlokalizowanego najbliżej pompy ABS. W układach hamulcowych bez pompy ABS odpowietrza się krzyżowo, zaczynając od koła najbardziej oddalonego od pompy hamulcowej. Czyli prawe tylne koło, lewe tylne koło, prawe przednie koło, lewe przednie koło. Więcej na temat schematu odpowietrzania hamulców dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy mechanik, powie ci, że odpowietrzył hamulce tylko z przodu, bo nie widział innej potrzeby, to możesz się spodziewać, że układ hamulcowy nadal jest zapowietrzony.

Jak sprawdzić czy hamulce są zapowietrzone?

Objawy zapowietrzonego układu hamulcowego wynikającego z eksploatacji pojazdu

Do zapowietrzenia układu hamulcowego może dojść również przy normalnej eksploatacji pojazdu. W wyniku pęknięcia sparciałego przewodu hamulcowego płyn zaczyna upływać, a do układu dostaje się powietrze. Dlatego warto przy wymianie np. klocków hamulcowych, czy podczas rutynowego przeglądu auta sprawdzać stan przewodów hamulcowych.

To jednak nie koniec. Jeśli wiesz, że używasz pedału hamulca bardzo często, a może nawet zbyt często, to może dojść do zagotowania hamulców. A to z kolei może doprowadzić do zapowietrzenia układu hamulcowego. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy ciągłej jeździe z górki „na hamulcu”.

Jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone?

Możesz zrobić to samodzielnie, bo objawy zapowietrzonych hamulców są dość specyficzne. Raczej nie sposób pomylić tych objawów z inną usterką. Objawy, które wypisaliśmy wyżej są łatwe do sprawdzenia. A to jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone, w dużej mierze ogranicza się do obserwacji i „czucia” pedału hamulca.

Pedał hamulca powinien generować swego rodzaju opór. Jeśli wpada w podłogę, to z dużym prawdopodobieństwem możesz domniemać, że to objaw zapowietrzonego układu hamulcowego.

Kolejna rzecz, która powinna zwrócić twoją uwagę, to zmniejszona siła hamowania oraz uczucie ściągania podczas hamowania. Mniejsza siła hamowania może być objawem zapowietrzonego układu, ale też ubytkiem płynu hamulcowego. Ściąganie natomiast wynika z nierównomiernie rozłożonej siły hamowania na poszczególne koła.

Jeśli widzisz, że samochód nie hamuje tak jak dotychczas, masz wrażenie, że droga hamowania znacznie się wydłużyła lub – co gorsza – w ogóle samochód nie hamuje, to również układ jest zapowietrzony. Brak hamulców to usterka zagrażająca życiu i mamy nadzieję, że nie musimy przypominać o natychmiastowej wizycie u mechanika z autem na lawecie.

Teraz już wiesz, jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone i które z objawów wskazują dokładnie na zapowietrzenie. Jeśli szukasz sprawdzonych części do układu hamulcowego, sprawdź ofertę w naszym sklepie Incar.pl. Tylko renomowani producenci i wysoka jakość części.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.