Ładowanie danych...
Loading...

Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe w ofercie sklepu Incar.pl

Klocki hamulcowe są podstawowym elementem układu hamulcowego. Są to części eksploatacyjne pojazdu, dlatego ulegają naturalnemu zużyciu. Częstotliwość ich wymiany zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy i warunków, w których pojazd się porusza. 


W cyklu miejskim klocki hamulcowe zużywają się szybciej niż w trybie autostradowym z uwagi na konieczność częstego hamowania. Można przyjąć, że średni interwał wymiany klocków wynosi pomiędzy 30 a 60 tysięcy km ,chociaż w cyklu miejskim może zmaleć nawet do 10-20 tysięcy km. Warto zatem dla bezpieczeństwa zainwestować w klocki dobrej jakości, zwłaszcza że cena markowego kompletu na oś wynosi w granicach 200 zł.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości klocków hamulcowych. Każdy z nich posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać klocki, pasujące do danego pojazdu.

Działanie klocków hamulcowych w samochodzie

Klocki hamulcowe znajdują się w zacisku hamulcowym po obydwu stronach tarczy hamulcowej. W momencie naciśnięcia pedału hamulca, tłoczki zacisku równomiernie dociskają obydwa klocki do tarczy, powodując tarcie, a w efekcie hamowanie koła.


Ważne jest, aby w czasie serwisowania hamulców wymieniać klocki na całej osi pojazdu. Powoduje to ich równomierne zużywanie po obydwu stronach i brak efektu “ściągania” samochodu w czasie hamowania.

Budowa klocka hamulcowego

Mimo że kształty klocka są różne dla każdego modelu auta, budowa klocka hamulcowego jest zazwyczaj identyczna. Jest to konstrukcja warstwowa, jej podstawą jest płytka nośna wykonana ze stali i pomalowana farbą proszkową. Od dokładności jej wykonania a przede wszystkim zachowania wymiarów zależy poprawność późniejszego działania klocka. Tanie klocki hamulcowe potrafią wpadać w wibrację oraz stukać przez źle odwzorowaną płytkę nośną.


Kolejnym - najważniejszym w budowie klocka hamulcowego elementem jest warstwa cierna. Odpowiada ona bezpośrednio za hamowanie i za charakterystykę klocka. Do produkcji na ogół wykorzystuje się grafit, opiłki brązu, wełnę stalową, włókno szklane oraz tlenki żelaza. 


Współczesne klocki hamulcowe wyposażone są na ogół w czujnik zużycia. Dzięki niemu, gdy warstwa cierna osiągnie minimalną grubość, kierowca zostanie poinformowany o konieczności wymiany klocków za pomocą kontrolki na desce rozdzielczej.

Rodzaje klocków hamulcowych

Ze względu na przeznaczenie i sposób wykonania warstwy ciernej, wyróżnić możemy cztery podstawowe rodzaje klocków hamulcowych:


 • Z półmetalu - najtańsze, wykonane z wełny stalowej, drutu, miedzi i grafitu. Ich wadą jest hałas, który potrafią generować.
 • Azbestowe (NAO) - wykonane ze szkła, gumy i węgla. Są ciche ale nie nadają się do pojazdów osiągających duże obciążenia, ponieważ szybko się zużywają.
 • Niskometalowe (low steel) - najczęściej stosowany rodzaj klocka hamulcowego w Europie. Jako zamiennik azbestu stosuje się w nich różne włókna organiczne oraz metale.
 • Ceramiczne - przeznaczone głównie do aut sportowych. Produkowane są z włókien ceramicznych.

Najpopularniejsi producenci klocków hamulcowych

Receptura warstwy ciernej jest zazwyczaj tajemnicą producentów klocków hamulcowych, dlatego przy zakupie warto kierować się renomą producenta klocków hamulcowych.


Sklep incar.pl oferuje klocki hamulcowe tylko sprawdzonych marek. Sprawdź naszą ofertę klocków hamulcowych producentów takich jak:

 • ATE
 • BREMBO
 • TRW
 • SAMKO
 • BOSCH
 • DELPHI
 • i wiele innych marek

 

Wszystkie Klocki hamulcowe w ofercie sklepu z częściami motoryzacyjnymi incar.pl to fabrycznie nowe elementy wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta. Kupując w sklepie online Incar.pl masz gwarancję produktów najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie oraz szybką realizację zamówienia.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.