Hamulce tarczowe od wielu lat są najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem układu hamulcowego w samochodach osobowych. Ich nazwa wywodzi się od podstawowego elementu z nimi związanego, czyli tarcz hamulcowych. Konstrukcja ta sięga lat 50 XX wieku.
Działanie tarcz hamulcowych zależy przede wszystkim od temperatury, do jakiej się rozgrzeją. Podczas sportowej jazdy potrafi ona przekroczyć 500℃ co skutkuje tym, że tracą one niemalże całkowicie swoją siłę. Wszelkie mankamenty tarczy hamulcowej w postaci pęknięć, głębokich rantów czy przekroczenia jej minimalnej grubości, kwalifikują tarcze hamulcowe do natychmiastowej wymiany.
Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości tarcz hamulcowych. Każda z nich posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu, nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać tarcze hamulcowe, pasujące do danego pojazdu.
W sklepie Incar.pl możesz dobrać tarcze hamulcowe po VIN. W tym celu na stronie głównej sklepu należy podać nr VIN pojazdu, wybrać dokładną wersję silnika, i z listy kategorii wybrać Układ hamulcowy ->> Hamulce tarczowe ->> na liście wyników wybrać interesującą nas podkategorię produktów, czyli Tarcza hamulcowa.
Rodzaj zastosowanych tarcz hamulcowych zależy przede wszystkim od rodzaju i charakterystyki auta. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz ich konstrukcje, rozróżniamy następujące rodzaje tarcz hamulcowych:
Ze względu na swój kształt, budowa tarcz hamulcowych przypomina metalowy dysk. Tarcze hamulcowe muszą być wykonane bardzo dokładnie, tak aby pozbawić je “bicia”, dlatego produkowane są na precyzyjnych obrabiarkach. Z uwagi na temperatury, do jakich się rozgrzewają oraz obciążenia, które muszą znosić, do produkcji używa się stopów metali - najczęściej żeliwa.
Tarcza hamulcowa zamontowana jest do piasty koła i obraca się razem z nią. Po naciśnięciu pedału hamulca pompa hamulcowa transportuje do zacisków hamulcowych płyn. Za jego sprawą tłoczek w zacisku dociska równomiernie klocki hamulcowe (znajdujące się po obydwu stronach tarczy) do tarczy, powodując tarcie. Powoduje to efekt hamowania a w efekcie - zatrzymania pojazdu.
Sklep incar.pl oferuje tarcze hamulcowe tylko sprawdzonych marek. Sprawdź naszą ofertę tarcz hamulcowych producentów takich jak:
Wszystkie Tarcze hamulcowe w ofercie sklepu z częściami motoryzacyjnymi incar.pl to fabrycznie nowe elementy wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta. Kupując w sklepie online Incar.pl masz gwarancję produktów najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie oraz szybką realizację zamówienia.
Tarcze hamulcowe VW Golf IV Tarcze hamulcowe Peugeot 307
Tarcze hamulcowe Audi A4 B5 Tarcze hamulcowe Ford Focus Mk 1
Bicie przy hamowaniu jest spowodowane usterkami w układzie hamulców tarczowych. Jeśli w trakcie podróży poczujesz wibracje w trakcie stopowania auta, nie powinieneś bagatelizować problemu. Jakie są przyczyny bicia przy hamowaniu i jak im przeciwdziałać?
Masz wrażenie, że siła hamowania uległa zmianie? Pedał hamulca zachowuje się inaczej niż dotychczas? Zaniepokoiło cię ściąganie auta na jedną ze stron podczas hamowania? To mogą być objawy zapowietrzonych hamulców.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone.
Układ hamulcowy samochodu to bez wątpienia najważniejszy element pojazdu, decydujący o bezpieczeństwie. Aby był w pełni sprawny, musi podlegać regularnemu serwisowaniu. Czasami po wykonaniu niektórych napraw, jak wymiana przewodu lub zacisku hamulcowego, potrzebne jest odpowietrzanie układu hamulcowego. Jeżeli w trakcie hamowania, pedał hamulca robi się „miękki” lub wpada w podłogę, może to świadczyć o konieczności wymiany płynu hamulcowego. W tym artykule dowiesz się jak odpowietrzyć hamulce krok po kroku.
precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN
Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy
Sklep z certyfikatem SSL
od zamówień powyżej 390 zł