Ładowanie danych...
Loading...

Tarcza hamulcowa

Tarcze hamulcowe - w sklepie incar.pl

Hamulce tarczowe od wielu lat są najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem układu hamulcowego w samochodach osobowych. Ich nazwa wywodzi się od podstawowego elementu z nimi związanego, czyli tarcz hamulcowych. Konstrukcja ta sięga lat 50 XX wieku.


Działanie tarcz hamulcowych zależy przede wszystkim od temperatury, do jakiej się rozgrzeją. Podczas sportowej jazdy potrafi ona przekroczyć 500℃ co skutkuje tym, że tracą one niemalże całkowicie swoją siłę. Wszelkie mankamenty tarczy hamulcowej w postaci pęknięć, głębokich rantów czy przekroczenia jej minimalnej grubości, kwalifikują tarcze hamulcowe do natychmiastowej wymiany.


Sklep motoryzacyjny incar.pl posiada bogatą ofertę wysokiej jakości tarcz hamulcowych. Każda z nich posiada szczegółowy opis techniczny, informację w jakich pojazdach zostały zastosowane oraz wygodną porównywarkę zamienników. Dzięki temu, nawet osoby niezwiązane na co dzień z motoryzacją są w stanie samodzielnie dobrać tarcze hamulcowe, pasujące do danego pojazdu.

Tarcze hamulcowe po VIN

W sklepie Incar.pl możesz dobrać tarcze hamulcowe po VIN. W tym celu na stronie głównej sklepu należy podać nr VIN pojazdu, wybrać dokładną wersję silnika, i z listy kategorii wybrać Układ hamulcowy ->> Hamulce tarczowe ->> na liście wyników wybrać interesującą nas podkategorię produktów, czyli Tarcza hamulcowa.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Rodzaj zastosowanych tarcz hamulcowych zależy przede wszystkim od rodzaju i charakterystyki auta. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz ich konstrukcje, rozróżniamy następujące rodzaje tarcz hamulcowych:


  • Pełne - wykonane z jednego pełnego fragmentu metalu - żeliwa. Produkt budżetowy, stosowany najczęściej w samochodach osiągających niewielkie moce
  • Wentylowane - ulepszony rodzaj tarcz pełnych, wykonane są z żeliwa. Posiadają nawiercone otwory, które odpowiedzialne są za odprowadzanie ciepła z tarczy
  • Nacinane i nawiercane - stosowane w pojazdach poddawanych dużym obciążeniom. Nacięcia i nawiercenia mają za zadanie skuteczniejsze odprowadzanie temperatury
  • Węglowo - ceramiczne - wykonane ze spiekanych węglików, krzemu i włókna węglowego. Zazwyczaj stosowane są w motorsporcie i supercarach

Budowa tarcz hamulcowych

Ze względu na swój kształt, budowa tarcz hamulcowych przypomina metalowy dysk. Tarcze hamulcowe muszą być wykonane bardzo dokładnie, tak aby pozbawić je “bicia”, dlatego produkowane są na precyzyjnych obrabiarkach. Z uwagi na temperatury, do jakich się rozgrzewają oraz obciążenia, które muszą znosić, do produkcji używa się stopów metali - najczęściej żeliwa.

Jak działają tarcze hamulcowe

Tarcza hamulcowa zamontowana jest do piasty koła i obraca się razem z nią. Po naciśnięciu pedału hamulca pompa hamulcowa transportuje do zacisków hamulcowych płyn. Za jego sprawą tłoczek w zacisku dociska równomiernie klocki hamulcowe (znajdujące się po obydwu stronach tarczy) do tarczy, powodując tarcie. Powoduje to efekt hamowania a w efekcie - zatrzymania pojazdu.

Najpopularniejsi producenci tarcz hamulcowych

Sklep incar.pl oferuje tarcze hamulcowe tylko sprawdzonych marek. Sprawdź naszą ofertę tarcz hamulcowych producentów takich jak:Wszystkie Tarcze hamulcowe w ofercie sklepu z częściami motoryzacyjnymi incar.pl to fabrycznie nowe elementy wysokiej jakości, objęte gwarancją producenta. Kupując w sklepie online Incar.pl masz gwarancję produktów najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie oraz szybką realizację zamówienia.

Tarcze hamulcowe do popularnych modeli samochodów:


Tarcze hamulcowe VW Golf IV                      Tarcze hamulcowe Peugeot 307

Tarcze hamulcowe Audi A4 B5                      Tarcze hamulcowe Ford Focus Mk 1

Tarcze hamulcowe Volvo V50                        Tarcze hamulcowe Vectra C

Tarcze hamulcowe Audi A4 B6 

Baza wiedzy

Jak sprawdzić czy hamulce są zapowietrzone?

Masz wrażenie, że siła hamowania uległa zmianie? Pedał hamulca zachowuje się inaczej niż dotychczas? Zaniepokoiło cię ściąganie auta na jedną ze stron podczas hamowania? To mogą być objawy zapowietrzonych hamulców.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak sprawdzić, czy hamulce są zapowietrzone.

 

zapowietrzone hamulce samochodowe


Jak odpowietrzyć hamulce? Odpowietrzanie hamulców krok po kroku

Układ hamulcowy samochodu to bez wątpienia najważniejszy element pojazdu, decydujący o bezpieczeństwie. Aby był w pełni sprawny, musi podlegać regularnemu serwisowaniu. Czasami po wykonaniu niektórych napraw, jak wymiana przewodu lub zacisku hamulcowego, potrzebne jest odpowietrzanie układu hamulcowego. Jeżeli w trakcie hamowania, pedał hamulca robi się „miękki” lub wpada w podłogę, może to świadczyć o konieczności wymiany płynu hamulcowego. W tym artykule dowiesz się jak odpowietrzyć hamulce krok po kroku.


Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.