Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Jakie są objawy zużytych świec zapłonowych?

Data: 2022-01-17

Świece zapłonowe są podstawowym elementem układu zapłonowego silnika benzynowego. Chociaż ich konstrukcja nie zmieniła się znacząco od czasu ich wynalezienia, to te stosowane obecnie wytrzymują kilkukrotnie dłuższe przebiegi oraz są w stanie pracować w temperaturach sięgających 850 stopni Celsjusza. Sprawdź, jakie są objawy zużytych świec zapłonowych? Co ile wymieniać i po czym poznać, że czas na wymianę?

świeca zapłonowa

Objawy zużytych świec zapłonowych

Świece zapłonowe są elementem typowo eksploatacyjnym, podlegającym naturalnemu zużyciu z biegiem czasu. Objawy zużycia świec zapłonowych zazwyczaj związane są z nieprawidłowym działaniem silnika.

Pierwszy, najbardziej oczywisty, a zarazem najtrudniejszy do zauważenia, to spadek osiągów jednostki napędowej. Objaw ten następuje powoli i systematycznie, dlatego zwyczajnie trudno jest zauważyć różnicę mocy, jaką generuje silnik na przestrzeni kilkunastu tysięcy km.

Inaczej wygląda to w przypadku problemów z uruchomieniem silnika, który może być spowodowany przez zużyte świece zapłonowe. Tej usterki oczywiście nie sposób nie zauważyć. Zazwyczaj ma to miejsce na zimnym silniku, po długim postoju.

Wyeksploatowane świece zapłonowe mogą również powodować falowanie obrotów oraz szarpanie w czasie jazdy.

zużyte świece zapłonowe

Źródło

Objawy uszkodzonej świecy zapłonowej

Wadliwe działanie lub niedziałanie przynajmniej jednej ze świec objawia się nierówną pracą silnika oraz jego silnymi drganiami, przenoszonymi się na całe auto. Warto pamiętać, że niespalone paliwo spowodowane brakiem iskry zapłonowej przedostanie się do katalizatora, powodując jego stopniowe zniszczenie.

Po czym poznać, że świece zapłonowe są do wymiany?

Najprostszym sposobem, aby poznać czy świece zapłonowe są do wymiany, jest ich wymontowanie oraz ocena wzrokowa ich stanu. Pozwoli to nam ocenić kondycję samej świecy, a także przebiegu procesu spalania zachodzącego w cylindrze.

Sprawna świeca zapłonowa powinna mieć czysty – biały izolator ceramiczny. Część pracująca w komorze spalania powinna być pokryta jasnym, matowym nalotem. Ważny jest stan elektrod – nie powinno być na nich śladów wypalenia oraz powinny mieć odpowiednią przerwę.

Nowe świece zapłonowe w ofecrie sklepu Incar.pl - kliknij tutaj

Jeżeli na świecy znajduje się ciemny suchy nalot, może to świadczyć o tym, że świeca jest źle dobrana (jest za „zimna”) lub że silnik pracuje na niewłaściwym składzie mieszanki paliwowo – powietrznej.

Tłusty, czarny nagar znajdujący się na świecy zazwyczaj oznacza zużycie silnika. Może powstawać wskutek przedostawania się oleju silnikowego do komory spalania lub zbyt intensywnej eksploatacji silnika.

Co ile wymieniać świece zapłonowe?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - co ile wymieniać świece zapłonowe. Przyjmuje się, że te produkowane współcześnie, wytrzymują około 30 tys. km, warto jednak kontrolować ich stan co kilkanaście tys. km. W samochodach wyposażonych w instalację gazową, ze względu na wyższą temperaturę spalania gazu, świece wymienia się częściej. Warto zainwestować w świece dedykowane do autogazu.

Z uwagi na niewysoką cenę świec zapłonowych, nie warto zwlekać z ich wymianą. Jakiekolwiek oznaki zużycia należy traktować jako sygnał do ich wymiany. Przy okazji warto także skontrolować stan przewodów wysokiego napięcia oraz cewek zapłonowych.

Żywotność świec zapłonowych

Na internetowych forach i grupach dyskusyjnych można znaleźć opinie kierowców, którzy bez wymiany świec zapłonowych przejechali nawet 100 tys. km, a ich auto dalej pracuje poprawnie. Jest to jednak złudne wrażenie. Jakość spalania ma decydujący wpływ na stan innych elementów, takich jak układ dolotowy (w przypadku autogazu), tłoki, czy katalizator. Czy za kilkadziesiąt zł warto narażać się na awarię?

Wybór świec zapłonowych

Wybierając świece zapłonowe należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta samochodu. Powinny one być dobrane do konkretnego silnika w danym pojeździe. Najprościej, świece zapłonowe można dobrać poprzez wyszukiwarkę części po numerze vin auta.

Zły dobór świec można porównać do eksperymentów z doborem oleju silnikowego – z dnia na dzień zapewne nic złego się nie wydarzy, ale na pewno diametralnie skraca żywotność silnika.

Kupując świece zapłonowe powinniśmy kierować się renomą producenta. Zwłaszcza mając na uwadze fakt, że dobrej jakości świece, wbrew pozorom, nie są dużo droższe od zamienników.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.