Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Zepsuty alternator – objawy uszkodzenia

Data: 2023-03-09

Alternator w aucie jest elementem układu elektrycznego. Zadaniem części jest generowanie prądu stałego, o napięciu ok. 14 V. To właśnie za sprawą dobrze działającego alternatora możliwe jest zasilanie innych urządzeń wymagających dostępu do elektryczności w pojeździe. Żeby w porę wymienić zepsuty alternator, warto poznać objawy uszkodzenia.

zepsuty alternator objawy

W jaki sposób działa alternator – podstawowe informacje

Na początku zacznijmy od tego, jak właściwie jest skonstruowany alternator. Urządzenie składa się z wirnika, stojana, regulatora napięcia, a także układu szczotek i przetwornicy. Działa w ten sposób, że wirnik (stanowiący część alternatora), obraca się w polu magnetycznym stojana. 

Powoduje to wytwarzanie prądu w jego uzwojeniach. Natomiast regulator kontroluje napięcie wyjściowe alternatora. Zapobiega to przegrzaniu urządzeń elektrycznych w pojeździe, a także przedwczesnej awarii akumulatora.

Ze względu na pełnioną funkcję, alternator jest kluczowym elementem układu elektrycznego samochodu. Zapewnia zasilanie do systemu zapłonowego, oświetlenia, systemu klimatyzacji, radia, nawigacji i innych elektrycznych urządzeń. To właśnie za sprawą alternatora auto może działać niezależnie od akumulatora. Z kolei akumulator może być ładowany podczas jazdy.

budowa alternatora

Niesprawny alternator – objawy, na które należy zwrócić uwagę

Wiadomo już, jak działa urządzenie. Teraz należy opisać symptomy, które pozwolą ustalić, że jest niesprawny alternator. Objawy silników diesel i benzynowych z uszkodzonym alternatorem są dość podobne. Jeśli kierowca zauważy którykolwiek z niżej wymienionych, powinien skontaktować się z mechanikiem. Pozwoli to w pełni profesjonalnie i trafnie zdiagnozować problem, a także naprawić uszkodzony alternator.

Problemy z ładowaniem akumulatora i spadek mocy

Do jednych z najczęstszych objawów uszkodzonego alternatora zaliczają się problemy z ładowaniem. W takim przypadku uszkodzony alternator będzie przedwcześnie się rozładowywać i to nawet kiedy będzie niedawno zakupionym urządzeniem.

Istnieją też inne symptomy, które umożliwią rozpoznać niesprawny alternator. Objawy obejmują spadek mocy jednostki napędowej, co negatywnie wpływa na osiągi jednostki napędowej. 

Do tego uszkodzony alternator może również powodować problemy z oświetleniem. Wtedy reflektory mogą rzucać ledwo widoczną wiązkę światła lub migotać. Niekiedy ze względu na uszkodzony alternator może dojść do całkowitego wyłączenia świateł hamowania.

Niepokojące dźwięki, problemy z uruchomieniem auta i wysokie napięcie

Niesprawny alternator mogą sygnalizować objawy związane z niepokojącymi dźwiękami. Zepsute urządzenia często po prostu skrzypią, piszczą lub szumią.

Oprócz tego uszkodzony akumulator będzie powodować problemy z uruchomieniem jednostki napędowej. Dotyczy to szczególnie zimnych pór roku. Wtedy motor auta potrzebuje zwykle więcej energii, żeby rozpocząć funkcjonowanie. 

Uszkodzony regulator napięcia w alternatorze może powodować zbyt wysokie napięcie elektryczne w systemie. Warto wiedzieć, że może to również uszkodzić inne elementy układu elektrycznego samochodu.

Nowy alternator do swojego pojazdu dobierzesz tutaj

Spalony alternator – objawy i przyczyny

Co się dzieje, gdy mamy w samochodzie spalony alternator? Objawy spalonego alternatora w samochodzie mogą się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia. Jednak większość z nich dotyczy symptomów opisanych we wcześniejszym akapicie. Co konkretnie powoduje uszkodzenie alternatora i jego spalenie?

Pierwszą przyczyną mogą być zużyte szczotki w alternatorze. Warto wiedzieć, że jest to komponent, który łączy wirnik z obwodem elektrycznym. W momencie, kiedy dojdzie do wyeksploatowania komponentu, zużyte szczotki mogą doprowadzić do zwarcia lub przepalenia alternatora.

Spalony alternator i objawy z tym związane mogą pojawić się też w przypadku uszkodzenia łożysk. Wtedy prowadzi to do występowania wibracji, hałasu oraz przyspieszonego zużycia alternatora. 

Przyczyną usterki może też być uszkodzona dioda mostka. Jest to element alternatora, który przekształca prąd przemienny na prąd stały. Uszkodzona dioda mostka może powodować przepięcia i uszkodzenia w alternatorze.

Do ostatnich przyczyn związanych z wystąpieniem spalonego alternatora i pojawieniem się objawów, należy zaliczyć wyczerpanie żywotności urządzenia. Każdy alternator ma określoną żywotność, która zależy od wielu czynników, takich jak: intensywność eksploatacji i warunki pracy. Po przekroczeniu okresu eksploatacji alternator może się po prostu przepalić.

Powodami spalenia alternatora mogą też być usterki w układzie ładowania. Wtedy problemy z innymi elementami układu ładowania, takimi jak: regulator napięcia lub akumulator, mogą prowadzić do przeciążenia alternatora i jego spalenia.

Zepsuty alternator - czy można jeździć?

Jeśli alternator jest uszkodzony, a samochód posiada wystarczająco naładowany akumulator, to krótki przejazd jest możliwy. Jednakże, z biegiem czasu akumulator zostanie wyczerpany i samochód przestanie działać.

Dlatego, jeśli alternator jest uszkodzony, zaleca się jak najszybszy postój i skontaktowanie się z mechanikiem samochodowym, aby wymienić uszkodzony element. Nie należy ryzykować dalszej jazdy, ponieważ może to spowodować poważne problemy z samochodem oraz prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.

Naprawa zepsutego alternatora i usunięcie objawów. Jak przebiega?

Naprawa zepsutego alternatora w samochodzie może wymagać wymiany jednego lub więcej elementów w komponencie. Duże znaczenie ma też rodzaj i stopień uszkodzenia.

Naprawa alternatora może wymagać specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Dlatego zaleca się zwrócenie do doświadczonego mechanika samochodowego, który może przeprowadzić diagnozę i naprawę alternatora w poprawny sposób.

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.