Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Uszkodzony przepływomierz powietrza – objawy i przyczyny awarii

Data: 2021-12-13

Optymalna moc generowana przez silnik, uzależniona jest od odpowiedniej dawki dostarczanego paliwa oraz powietrza. Za pomiar przepływu drugiego z czynników odpowiedzialny jest przepływomierz powietrza. Jest to podzespół, który rzadko ulega awarii, ale kiedy już do niej dojdzie, skutki mogą zaburzyć pracę silnika a dla kierowcy być wręcz niebezpieczne.

Uszkodzony przepływomierz powietrza

Czym jest przepływomierz powietrza?

Przepływomierz powietrza w samochodzie – w najprostszych słowach – jest czujnikiem odpowiedzialnym za pomiar ilości powietrza trafiającego do komory spalania. Na podstawie tej wartości komputer sterujący dobiera w czasie rzeczywistym odpowiednią dawkę paliwa. Prawidłowa wartość mieszanki paliwowo-powietrznej pozwala osiągnąć optymalną moc silnika. Zaburzenie którychś z wartości powoduje zubożenie mieszanki (za duża ilość powietrza względem paliwa) lub jej wzbogacenie (za duża ilość paliwa względem powietrza). Przekłada się to na problemy z uzyskaniem mocy, szarpanie lub gaśnięcie silnika.

Przepływomierz powietrza jest częścią układu dolotowego silnika. Najczęściej zlokalizowany jest tuż za filtrem powietrza.

Objawy uszkodzonego przepływomierza powietrza

W warunkach garażowych ciężko sprawdzić, czy przepływomierz powietrza jest uszkodzony. Najpewniejszą metodą jest podpięcie samochodu pod komputer diagnostyczny. Objawy uszkodzenia przepływomierza nie są jednoznaczne, chociaż podobne zarówno w silnikach benzynowych jak i diesla.

Pierwszy objaw sugerujący uszkodzenie przepływomierza to paląca się na desce rozdzielczej żółta kontrolka „check engine”. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogólna kontrolka informująca o problemach z silnikiem i nie jest stricte przypisana pod przepływomierz. Dlatego może równie dobrze oznaczać dziesiątki innych awarii.

Uszkodzenie przepływomierza wiąże się najczęściej z utratą mocy poprzez zubożenie lub wzbogacenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Tej oznaki nie wolno lekceważyć, ponieważ spadek mocy następuje najczęściej pod obciążeniem, czyli w górnym zakresie obrotów. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w czasie wyprzedzania taki nagły spadek mocy może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Najbardziej charakterystycznym objawem uszkodzenia przepływomierza jest falowanie obrotów na biegu jałowym. Często jest to połączone z wibracjami silnika, przenoszonymi na całe auto. Dzieje się tak, ponieważ komputer sterujący pracą silnika dobiera dawkę paliwa w taki sposób, aby utrzymać jego stałe obroty. Otrzymując błędne dane dotyczące ilości powietrza, nie jest w stanie utrzymać obrotów na równym poziomie.


Jak sprawdzić czy przepływomierz jest uszkodzony?


Objawy awarii przepływomierza nie są jednoznaczne i ciężko samodzielnie zdiagnozować jego uszkodzenie. Popularnym patentem jest odpinanie kostki przepływomierza na zasadzie – skoro jest zepsuty to po jego odłączeniu nic się nie zmieni i da mi to pewność jego awarii. Trzeba jednak pamiętać, że uszkodzony przepływomierz nie musi oznaczać – martwy przepływomierz. Mimo iż część jest wadliwa to może w pewnym zakresie podawać dane do komputera, natomiast jego odpięcie zmieni pracę silnika a nas wprowadzi przy tym w błąd.

Przepływomierz powietrza

Źródło

Objawy podobne do awarii przepływomierza mogą wynikać np. z nieszczelności układu dolotowego, uszkodzenia silnika krokowego lub sondy lambda.

W celu utrzymania sprawności przepływomierza ważna jest regularna wymiana filtra powietrza. Przez brudny filtr mogą przedostawać się zanieczyszczenia, doprowadzając do zakłócenia jego pracy lub uszkodzenia.

Przed wymianą przepływomierza powietrza, warto także sprawdzić stan kostki przyłączeniowej oraz przewodów elektrycznych. Wilgoć może doprowadzić do zaśniedzenia styków a w konsekwencji jego nieprawidłowe działanie.

Czym grozi jazda z uszkodzonym przepływomierzem?

Poza oczywistym obniżeniem komfortu poprzez szarpanie silnika, jazda z uszkodzonym przepływomierzem może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oprócz wspomnianego wcześniej przykładu ze spadkiem mocy w czasie wyprzedzania, uszkodzony przepływomierz może powodować nieprzewidziane gaśnięcie silnika. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji auto traci systemy wspomagania hamulców oraz kierownicy. Może to doprowadzić do kolizji.

Uszkodzony przepływomierz zazwyczaj powoduje także wzrost spalania paliwa przez pojazd.

Szukasz przepływomierza powietrza do swojego pojazdu? Sprawdź naszą ofertę przepływomierzy powietrza tutaj.

Wybór przepływomierza – na co zwracać uwagę – czego unikać?


Przepływomierz powietrza jest częścią, która rzadko ulega awarii. Prawidłowo eksploatowany, dobrej jakości przepływomierz przepracuje nawet kilkaset tysięcy kilometrów.

Nie ma przeciwwskazań przed montowaniem zamienników, które niejednokrotnie są o wiele tańsze od oryginalnych. Warto jednak, aby był to zamiennik renomowanego producenta. Montaż najtańszych zamienników często kończy się ponownym zakupem ponieważ te, po kilku miesiącach zazwyczaj przestają działać.

Przepływomierz nie jest częścią uniwersalną, musi być dobrany do konkretnego silnika. Najprościej zrobić to za pomocą wyszukiwarki części po numerze vin pojazdu dostępnej w naszym sklepie.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.