Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Uszkodzony amortyzator – objawy zużycia amortyzatora

Data: 2023-04-24

Amortyzatory to niezwykle ważna część w kontekście bezpiecznego poruszania się pojazdem. Wpływają na stabilność jazdy, a także kontrolę auta w trakcie przemieszczania się. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby odpowiednio szybko rozpoznać objawy, które charakteryzują uszkodzony amortyzator.

uszkodzony amortyzator objawy

Jak działa amortyzator? Podstawowe informacje

Amortyzator jest jednym z podstawowych elementów zawieszenia auta. Jego zadanie to tłumienie drgań i wstrząsów, które pojawiają się w trakcie jazdy. Konstrukcja amortyzatora obejmuje cylinder i tłok, przez który przepływa płyn amortyzujący. Jest to najczęściej olej. Natomiast wewnątrz cylindra jest tłok, przesuwający się wraz z drgającym kołem. Dzięki temu tłumi wibracje związane z jego ruchem.

Funkcją amortyzatora jest też kontrola przenoszenia siły z kół na karoserię auta. Zapewnia również właściwy komfort jazdy. Poprawnie działający amortyzator pomaga też w kontroli przyspieszania i hamowania autem. To właśnie za sprawą tej części samochód jest w stanie utrzymywać stały kontakt z nawierzchnią drogi, jadąc stabilnie i bezpiecznie. Jakie są objawy zużytych amortyzatorów?

Jak sprawdzić amortyzatory? 5 objawów zużytych amortyzatorów, na które trzeba zwrócić uwagę

  1. Objawy uszkodzonego amortyzatora będą dotyczyć wibracji i wstrząsów, pojawiających się w trakcie jazdy po nierównej drodze. Można je odczuć, trzymając kierownicę. Oprócz uszkodzonego amortyzatora przyczyną mogą być również rozpórki lub stabilizator kierownicy.
  2. Źle działający komponent wpłynie też negatywnie na czas hamowania. Jeśli zauważysz, że od momentu wciśnięcia pedału do zastopowania auta upływa znacznie więcej sekund niż zwykle, to przyczyną będzie prawdopodobnie wadliwy amortyzator.
  3. Uszkodzony amortyzator może również powodować niekontrolowany ruch karoserii, na przykład kołysanie w trakcie jazdy. Wtedy trzeba udać się bezpośrednio do mechanika, ponieważ przyczyną może być również awaria innych części układu zawieszenia.
  4. Objawy zużycia amortyzatorów obejmują też nierównomierne zużycie opon. Efektem będzie konieczność szybszej wymiany ogumienia. Może również wystąpić zjawisko aquaplaningu lub inny rodzaj utraty przyczepności auta na jezdni.
  5. Objawy uszkodzonego amortyzatora obejmują również niepokojące dźwięki w trakcie jazdy (trzaski lub stukanie). Ich źródłem jest metal, który uderza o siebie w sytuacji, gdy uszkodzony amortyzator lub rozpórka obniża swoją pozycję, po uderzeniu w nierówność. 

Amortyzator do swojego samochodu dobierzesz tutaj

Ile wytrzymują amortyzatory? 

Jednoznaczne określenie, ile wytrzymują amortyzatory, mogłoby sprawić problem. Zależy to od takich czynników jak m.in.:

- styl jazdy,

- warunki drogowe,

- jakość samej części,

- wiek i ogólny stan techniczny samochodu. 

Z reguły amortyzatory mogą działać bez problemu w aucie przez nawet kilkanaście lat. Natomiast umowne ramy czasowe, określające termin, w którym część powinna być wymieniona, dotyczą przedziału od 5 do 6 lat lub od 80 do 100 tys. km – biorąc pod uwagę przebieg.

Zepsuty amortyzator, czy można z nim jeździć?

Poruszanie się pojazdem, w którym jest uszkodzony amortyzator, to nie jest dobry pomysł. Może to doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Z pewnością uszkodzony amortyzator znajdujący się w układzie zawieszenia auta, przyczynia się do obniżenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. 

Uszkodzony amortyzator:

- wydłuży drogę hamowania,

- utrudni prowadzenie auta,

- podniesie ryzyko utraty przyczepności przez auto,

- zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji lub poważnego wypadku drogowego.

Do tego dochodzi ogólne obniżenie komfortu jazdy. Ze względu na te aspekty, zauważając objawy uszkodzonego amortyzatora, należy jak najszybciej wymienić wadliwą część. 

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.