Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Uszkodzone wtryski: objawy uszkodzonych wtryskiwaczy paliwa

Data: 2022-12-06

Kluczowe znaczenie w kontekście bezproblemowego działania jednostki napędowej mogą mieć uszkodzone wtryski. Objawy są łatwe do zauważania. Trzeba jedynie wiedzieć, na co zwracać uwagę. Przedstawiamy najważniejsze objawy uszkodzonych wtrysków.

objawy uszkodzonego wtryskiwacza paliwa

Czym właściwie są wtryskiwacze paliwa?

Po raz pierwszy wtryskiwacze paliwa zostały zaprezentowane przez firmę Bosch, która umieściła komponenty w wysokoprężnych jednostkach napędowych. Za sprawą tego rozwiązania popularne diesle wkrótce stały się efektywniejsze – mocniejsze, a także oszczędniejsze. Pomimo tego, że technologia została zaprezentowana w 1920 roku, jest stosowana aż do dzisiaj.

Wtryskiwacze paliwa to urządzenia, które służą do rozpylania i wtryskiwania paliwa do silnika spalinowego. Część rozpyla paliwo, a następnie wtłacza je bezpośrednio do komory spalania w precyzyjnym punkcie cyklu spalania. Wtryskiwacze opracowane w zgodzie z nowoczesnymi technologiami mogą również mierzyć ilość paliwa, która jest dyktowana przez elektroniczny moduł sterujący ECM. Wtryskiwacze paliwa benzynowego są obecnie alternatywą dla gaźnika, gdzie mieszanka paliwowo-powietrzna była zasysana przez podciśnienie wytworzone przez suw tłoka w dół.

Warto też powiedzieć więcej na temat lokalizacji komponentów. Z reguły wtryskiwacze paliwa do silników diesla są montowane w głowicy jednostki napędowej z końcówką wewnątrz komory spalania. Trzeba przy tym nadmienić, że wielkość i liczba otworów oraz kąty rozpylania mogą się różnić w zależności od modelu motoru. Natomiast wtryskiwacze benzynowe mogą być montowane w kolektorze dolotowym.

Uszkodzone wtryskiwacze – objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Należy dowiedzieć się, czym charakteryzują się uszkodzone wtryski. Objawy dotyczą wydajności jednostki napędowej, ale także i konkretnych awarii. Powodem jest z reguły zatkanie komponentów zanieczyszczeniami. Problemy mechaniczne i elektryczne również mogą powodować, że zostaną uszkodzone wtryskiwacze. Przedstawiamy najczęściej występujące symptomy awarii wtryskiwaczy paliwa.

Podświetlona lampka Check Engine

Kontrolka Check Engine z pewnością powinna budzić niepokój. Jako objawy uszkodzonych wtryskiwaczy można uznać właśnie wspomnianą lampkę. W momencie, gdy komponent przestaje działać prawidłowo, podświetla się kontrolka Check Engine. Elektroniczny moduł sterujący ECU wysyła sygnał, który alarmuje o nieodpowiednio działającej części, na przykład w sytuacji, gdy wtryskiwacz dostarcza zbyt dużo lub zbyt mało paliwa.

Nieodpalający silnik lub odczuwalne wibracje

Jeśli Twój samochód ma częste problemy z zapłonem, a po naciśnięciu pedału gazu reakcja pojawia się nieco później, to mogą to być objawy uszkodzonych wtryskiwaczy. Jest to spowodowane najprawdopodobniej zatkaniem lub zablokowaniem dyszy.

W sytuacji, gdy wtryskiwacz nie jest w stanie dostarczyć dawki paliwa, której wymaga ECU, mieszanka paliwowo-powietrzna w komorze spalania będzie wyłączona. I to właśnie może prowadzić do błędnego zapłonu lub nagłego spadku przyspieszenia. 

Hałas podczas jazdy na biegu jałowym

Objawy uszkodzonego wtryskiwacza są również związane z szorstkimi obrotami na biegu jałowym. Dzieje się to ze względu na to, że wtryskiwacze paliwa nie dostarczają substancji tak, jak powinny

Jest to spowodowane tym, że dysze są zatkane cząstkami, podobnie jak w poprzednio wymienionym przypadku, czym zakłócają atomizację, a także proces rozpylania paliwa. Hałas i nieprawidłowa praca jednostki na biegu jałowym może być również spowodowana wadliwymi świecami zapłonowymi lub zabrudzonym filtrem powietrza. Jednak to uszkodzone wtryski są najczęstszą przyczyną.

Nowe wtryski paliwa w sklepie Incar.pl znajdziesz tutaj

Nieoczekiwane gaśnięcie jednostki napędowej

Jeśli jednostka napędowa Twojego auta zatrzymuje się lub wyłącza w nieoczekiwany sposób, być może jest to spowodowane uszkodzonymi wtryskiwaczami, które nie dostarczają paliwa. W takim przypadku ECU zatrzymuje jednostkę napędową i powoduje wspomniane gaśnięcie. Do powodów takiej sytuacji zalicza się wyciek paliwa lub blokada w momencie, gdzie wtryskiwacze łączą się z przewodami paliwowymi.

Wyciek paliwa 

Uszkodzone wtryskiwacze mogą też dawać o sobie znać za pośrednictwem silnego zapachu paliwa, odczuwalnego we wnętrzu pojazdu. Jest to sygnał dotyczący wycieku. Może on wystąpić w miejscu, gdzie uszkodzone wtryskiwacze stykają się z iniektorami, a także w punkcie mechanicznego uszkodzenia części. Przyczyną uszkodzenia wtryskiwaczy jest też niekiedy zwykłe zużycie związane z wiekiem komponentu. 

Negatywna zmiana w efektywności spalania paliwa

W jaki jeszcze sposób dają o sobie znać uszkodzone wtryski? Objawy są związane z niską efektywnością spalania paliwa. W takiej sytuacji pojawia się znacznie większe zapotrzebowanie na benzynę, czy olej napędowy. To efekt wysyłania przez ECU żądań dawek paliwa o większej objętości i braku ich spełnienia. 

Jak dbać o wtryskiwacze paliwa?

Najprostszym sposobem na utrzymanie komponentu w odpowiedniej kondycji technicznej jest regularne czyszczenie i konserwacja. Warto też stosować paliwo o wyższej jakości niezależnie od tego, czy kierowca porusza się autem z silnikiem diesla, czy benzynowym. Można też posłużyć się środkami do czyszczenia wtryskiwaczy paliwa, które usuną z nich cząsteczki brudu, mogące spowodować uszkodzenie komponentu. Tym samym nie dojdzie do awarii wtrysków paliwa.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.