Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Sworzeń wahacza objawy uszkodzenia

Data: 2023-03-02

Sworzeń wahacza zapewnia stabilność i kontrolę nad pojazdem, a także pozwala na absorpcję drgań i wstrząsów, które mogą wpłynąć na komfort jazdy. Ze względu na te funkcje, warto wiedzieć, jak rozpoznać to, że sworzeń wahacza jest uszkodzony. Objawy uszkodzenia sworznia wahacza można rozpoznać w dość prosty sposób - przedstawiamy najważniejsze informacje związane z tym tematem.

sworzeń wahacza objawy uszkodzenia

Konstrukcja sworznia wahacza. Podstawowe informacje

Sworzeń wahacza jest zazwyczaj wykonany ze stali lub aluminium. Ma kształt pręta zakończonego na obu końcach kulami lub stożkami. Oprócz tego na sworzniu wahacza znajdują się otwory, w które wkłada się gumowe tuleje lub łożyska. Te komponenty umożliwiają obracanie się ramion wahacza wokół osi przechodzącej przez sworzeń.

Warto też wiedzieć, że konstrukcja sworznia wahacza może się różnić w zależności od producenta i modelu pojazdu. Niektóre komponenty mają jednoczęściową konstrukcję, a inne składają się z kilku elementów. Zazwyczaj są to: śruby, podkładki i nakrętki. Wykorzystuje się je do połączenia różnych elementów układu zawieszenia.

W trakcie procesu produkcyjnego wykorzystuje się też trwałe materiały, odporne na intensywną eksploatację. Zapewnia to bezpieczeństwo i trwałość układu zawieszenia pojazdu. Jeśli dojdzie do uszkodzenia sworznia wahacza, to trzeba go niezwłocznie wymienić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. 

Uszkodzony wahacz – objawy, na które należy zwrócić uwagę

Uszkodzony sworzeń wahacza będzie generował drgania i hałas (spowodowany luzami na sworzniu). Będą dochodzić z przedniej części podwozia pojazdu, szczególnie w trakcie jazdy po nierównej drodze. Objawy uszkodzonego wahacza obejmują również nietypowe wibracje kierownicy. Będzie to wpływać bezpośrednio na gorszą stabilność jazdy i mniejszą kontrolę nad pojazdem.

Dość łatwo rozpoznać skrzywiony wahacz. Objawy są związane z problemami z prowadzeniem i nierównomiernym zużyciem opon. Oprócz tego skrzywiony wahacz będzie wydawał niepokojący hałas w trakcie hamowania pojazdu. 

Te objawy uszkodzonego sworznia wahacza powinny Cię zaalarmować:

  • luzy na sworzniu wahacza, generujące hałas przy poruszaniu kołem
  • drgania i hałas dobiegający z okolicy wahacza podczas jazdy
  • wibracje kierownicy
  • pogorszona stabilność jazdy i mniejsza kontrola nad pojazdem
  • przy skrzywionym wahaczu nierównomierne zużycie opon i hałas w trakcie hamowania.

Kiedy wahacze do wymiany? Symptomy złego stanu technicznego części

Kierowcy często zastanawiają się, kiedy wahacze nadają się do wymiany. Trzeba je wymienić wtedy, gdy dojdzie do zużycia gumowych tulei, czyli komponentu łączącego wahacz z nadwoziem. Są jednym z elementów, które ulegają zużyciu wraz z upływem czasu i intensywnością eksploatacji. Jeśli tuleje są zużyte, może to prowadzić do luzów w układzie zawieszenia i wibracji podczas jazdy.

Innym powodem będą uszkodzone łożyska. Pęknięcia lub odkształcenia wahaczy, a także wypadnięcie sworznia. W każdym z wymienionych przypadków nie należy zastanawiać się, kiedy wahacze do wymiany, a po prostu udać się do fachowca i naprawić uszkodzony wahacz.

Czy można jeździć z uszkodzonym wahaczem? Nie należy tego robić. W razie zauważenia jakiegokolwiek z wymienionych symptomów awarii trzeba udać się do fachowca i wymienić wadliwą część. 

Nowy sworzeń wahacza do swojego pojazdu dobierzesz tutaj

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.