Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Olej silnikowy 5W40 - ranking, charakterystyka

Data: 2022-05-26

Olej silnikowy jest prawdopodobnie najważniejszym płynem stosowanym w silniku samochodu. Odpowiada za smarowanie, które chroni jednostkę napędową przed zatarciem, chłodzi ją a także wymywa osady powstające podczas naturalnego zużycia. Oleje silnikowe 5W40 należą do najpopularniejszych stosowanych we współczesnych pojazdach. Jeżeli jesteś ciekawy, co kryje się pod tym oznaczeniem, a także które oleje 5W40 są najczęściej kupowane przez naszych klientów, przeczytaj poniższy artykuł.

olej silnikowy 5w40 ranking

Charakterystyka oleju 5W40

Olej silnikowy 5W40 należy do grupy olejów syntetycznych. Jest to produkt wielosezonowy, zachowujący swoje właściwości w zakresie temperatury otoczenia -30 do +35 stopni Celsjusza. Olej 5W40 polecany jest do stosowania w starszych pojazdach oraz intensywnie eksploatowanych.

Co kryje się pod oznaczeniem 5W40?

Oznaczenie 5W-40 możemy podzielić na dwie części. Pierwsza z nich – 5W jest to parametr zimowy (winter). Oznacza płynność w niskiej temperaturze gwarantująca w przypadku tego oleju rozruch silnika przy temperaturze -30 stopni Celsjusza.

Kolejny parametr – 40, jest oznaczeniem lepkości oleju w wysokiej temperaturze. Olej 5W-40 zachowuje swoje właściwości w temperaturze otoczenia +35 stopni Celsjusza.

zalecane temperatury olej silnikowy

Olej 5W40 - do jakich silników?

Dobierając olej silnikowy do samochodu, powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu. Olej 5W-40 zalecany jest do starszych, nieco wysłużonych silników. Często zastępuje olej o parametrze 5W-30 gdy motor zaczyna zużywać olej.

Olej silnikowy 5W40 benzyna

Olej 5W40 nadaje się do silników napędzanych benzyną. Na etykiecie oleju należy odnaleźć odpowiednie oznaczenie. Dla normy API będzie to S, a dla ACEA – A.

Olej silnikowy 5W40 diesel

Analogicznie jak w przypadku silników benzynowych, olej 5W-40 nadaje się do stosowania w silnikach diesla. Na opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie C – dla normy API lub B – dla ACEA.

WAŻNE - sprawdź, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym tutaj

Najpopularniejsze oleje silnikowe 5W40

Najczęściej wybierane przez klientów sklepu incar.pl oleje 5W40 to:

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.