Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Objawy zużytego sprzęgła - co powinno zwrócić twoją uwagę?

Data: 2023-01-11

Sprzęgło to część samochodu, która łączy dwa lub więcej obracających się wałów. W pojazdach z ręczną skrzynią biegów element odpowiada za kontrolowanie połączenia pomiędzy wałem pochodzącym z silnika oraz tymi, które obracają koła.  Dzięki temu umożliwia uruchamianie i zmianę biegów. Jest to część intensywnie użytkowana i narażona na zużycie, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie są objawy zużytego sprzęgła.

Objawy zużytego sprzęgła

Funkcja sprzęgła – podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do tego, jakie są konkretnie objawy zużytego sprzęgła, warto powiedzieć więcej o funkcji samej części. Sprzęgło stanowi rozłączne połączenie układu napędowego pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Dzięki temu umożliwia uruchamianie i zmianę biegów. 

Komponent jest obsługiwany za sprawą pedału sprzęgła, a także systemu zwalniającego. W sprzęgle automatycznym, w momencie, gdy nie jest ono uruchomione, tarcza sprzęgła jest dociskana do koła zamachowego. Wykonuje to sprężyna membranowa poprzez tarczę dociskową sprzęgła. Dzięki temu moment obrotowy jest przekazywany do skrzyni biegów.

W momencie, gdy kierowca uruchamia system zwalniający za pomocą pedału sprzęgła, to tarcza dociskowa jest podnoszona pod wpływem siły sprężyny. To zjawisko przerywa połączenie i moment obrotowy nie jest przekazywany wtedy do skrzyni biegów.

Jakie elementy wchodzą w skład sprzęgła?

Dobrze też wiedzieć, jakie właściwie elementy wchodzą w skład sprzęgła. Jest to czop wału korbowego, dwumasowa przekładnia zębata, a także tarcza sprzęgła z tłumikiem drgań. Do tego dochodzi sprzęgło samonastawne i hydrauliczne, centralne zwalnianie oraz obudowa dzwonka skrzyni biegów i wałek wejściowy przekładni.

Objawy zużytego sprzęgła – na co zwrócić uwagę?

Sprzęgło, jako łącznik między silnikiem a skrzynią biegów, jest nieodzownym elementem każdego samochodu. Do oczywistych objawów zużytego sprzęgła zalicza się sytuacja, kiedy kierowca nie jest w stanie po prostu włączyć kolejnego biegu. W takich okolicznościach pojazd po prostu nie nadaje się już do jazdy. Jakie inne objawy zużytego sprzęgła są odczuwalne podczas użytkowania pojazdu?

Przykłady – jakie są objawy zużytego sprzęgła?

Wielu kierowców może się zastanawiać, jakie są objawy zużytego sprzęgła. Zalicza się do nich trudne odpalenie pojazdu, nieprzyjemny zapach wydobywający się z okolic podwozia, a także nietypowo trudna zmiana poszczególnych biegów. Inne objawy zużytego sprzęgła dotyczą sytuacji, kiedy nie załącza się ono prawidłowo lub wydaje niestandardowe odgłosy w trakcie naciskania lub puszczania pedału

Nowy zestaw sprzęgła w ofercie sklepu Incar.pl znajdziesz tutaj

Wspomniane objawy zużytego sprzęgła są stosunkowo proste do zauważenia przede wszystkim we własnym aucie, kiedy komfort jazdy diametralnie się obniża. Z jednej strony są to niepokojące odgłosy, a niekiedy i nieprzyjemny zapach, czy zmiany odczuwalne pod stopą w trakcie naciskania pedału. Co więcej, objawy zużytego sprzęgła dotyczą też obniżonego potencjału mocy pojazdu. Usterka powoduje bowiem, że energia silnika nie może być w pełni przekazywana do napędu.

Objawy kończącego się sprzęgła w automacie – symptomy, na które trzeba zwrócić uwagę

Niektórzy kierowcy mogą też zadawać sobie pytania związane z tym, jakie właściwie są objawy zużytego sprzęgła w automacie. W sytuacji, gdy po wciśnięciu gazu skrzynia biegów obraca się bez ruchu, może to oznaczać problem związany właśnie z awarią, zużyciem sprzęgła i wymaga to natychmiastowej uwagi.

Przekładnie automatyczne, pomimo że nie mają z reguły dedykowanego pedału, również są wyposażone w sprzęgło. Kręcenie powinno być potraktowane właśnie jako objawy kończącego się sprzęgła w automacie.

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.