Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Objawy zepsutej pompy wody w samochodzie - na co zwrócić uwagę?

Data: 2022-08-08

Pompa wody jest bardzo istotnym elementem układu chłodniczego, który pełni w naszym samochodzie ważne zadanie utrzymania silnika w odpowiednim oknie temperaturowym. Awaria pompy może nieść za sobą naprawdę poważne skutki, dlatego też nie wolno ignorować pierwszych oznak potencjalnego uszkodzenia tej części. Jakie są więc objawy zepsutej pompy wody, a także jak sprawdzić, czy rzeczywiście winowajcą problemów jest ten element?

Objawy zepsutej pompy wody

Za co odpowiedzialna jest pompa wody?

Pompa wody, którą możemy również spotkać w specjalistycznym nazewnictwie jako pompę płynu chłodzącego, jest odpowiedzialna za zapewnianie prawidłowego obiegu płynu chłodniczego w silniku. To właśnie stąd wzięła się dokładna nazwa tego urządzenia, zaś ta używana częściej zakorzeniła się w słowniku wiele lat temu, kiedy często do chłodzenia jednostek napędowych rzeczywiście używało się wody.

W zależności od koncepcji producenta samochodu pompa wody może być zamontowana na silniku albo w innym miejscu. Jej zadanie niezależnie od umiejscowienia pozostaje jednak niezmienne – pompowanie płynu chłodniczego i utrzymywanie jego normalnego obiegu.

Płyn do chłodnicy, poruszając się specjalnymi kanałami w okolicach silnika, pochłania ciepło, a następnie oddaje je w chłodnicy cieczy, gdzie płyn schłodzony przez chłodne powietrze wyrusza w ponowną drogę do jednostki napędowej. Zadaniem pompy wody jest utrzymywanie tego obiegu i dostarczanie do silnika płynu chłodniczego, który będzie w stanie utrzymywać motor w odpowiednim przedziale temperaturowym. 

Jak ważna jest pompa wody w układzie chłodzenia?

Oczywiście opowiadając o sposobie działania pompy wody i całego układu chłodzenia jesteśmy w stanie bardzo szybko zrozumieć, dlaczego ten element jest tak ważny dla naszego samochodu. Niesprawna pompa wody bardzo szybko może sprawić, iż nasza jednostka napędowa zacznie się przegrzewać w stopniu, który będzie dla niej naprawdę niebezpieczny.

Jeżeli zaniedbamy pierwsze objawy uszkodzenia pompy wody, narażamy się na jeszcze rozleglejszą awarię i oczywiście, co za tym idzie, na jeszcze większe koszty ewentualnej naprawy uszkodzeń.

Najczęstsze objawy uszkodzonej pompy wody

Skoro wiemy już, jak działa pompa wody i dlaczego jest ona taka ważna, możemy pochylić się nad tym, jakie są objawy zepsutej pompy wody w samochodzie i co mogą one nam sugerować.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, ignorowanie pierwszych sygnałów dotyczących usterki może nieść ze sobą naprawdę nieprzyjemne skutki. To właśnie dlatego nie tylko powinniśmy wiedzieć, jakie zachowania naszego auta mogą nam sugerować potencjalne uszkodzenia, ale również co może oznaczać konkretny objaw. Dzięki temu podjęcie szybkiej i dobrej reakcji będzie o wiele łatwiejsze, a tym samym będziemy w stanie uniknąć naprawdę kryzysowych sytuacji.

W pierwszej kolejności z pewnością należy wspomnieć o sytuacji, przy której awaria pompy wody jest najczęstszą przyczyną. Najzwyczajniej w świecie chodzi tutaj o przegrzewanie się silnika, w szczególności jeżeli dzieje się to w kompletnie losowych momentach, a nie w chwilach najwyższego obciążenia jednostki (chociaż i wtedy sprawnie działająca pompa wody powinna chronić silnik przed przegrzaniem).

Jednym z powodów wzrostów temperatury jednostki jest właśnie uszkodzona pompa wody, która nie jest w stanie wystarczająco efektywnie operować płynem chłodniczym. Oczywiście nie oznacza to, iż zawsze winowajcą będzie pompa – powinniśmy dokładnie sprawdzić cały układ chłodniczy, zanim postawimy ostateczny werdykt.

Kolejny problem bardzo często widoczny jest już na pierwszy rzut oka. Chodzi o plamę po środku chłodzącym, która może pojawić się pod naszym samochodem podczas gdy jest on zaparkowany. Jak jednak być pewnym tego, że to rzeczywiście płyn chłodniczy, a nie inna substancja? Wszystko zależy, czy kolor kałuży pokrywa się mniej więcej z kolorem naszego płynu chłodniczego. Może to oznaczać, iż nasza pompa wody przecieka, lecz może to być również problem powiązany z uszkodzeniem samej chłodnicy, zbiornika na płyn czy przewodów chłodniczych.

Jeżeli czujemy, że z naszym silnikiem jest coś nie tak, warto jest po prostu zajrzeć w okolice pompy wody. Wzrokowe oględziny mogą bowiem podsunąć nam kolejny aspekt, który pozwoli nam się upewnić, iż problem rzeczywiście może leżeć właśnie w niej. Jeżeli bowiem na pompie widać oznaki korozji lub wżery w metalu, może to oznaczać, iż płyn chłodniczy sączył się z tej części już od dłuższego czasu, a uszkodzenia pompy dopiero teraz nabierają na sile.

Pompy wody w ofercie sklepu Incar.pl znajdziesz tutaj

Czy pompę wody można wymienić samodzielnie?

Wiemy już jak sprawdzić pompę wody w samochodzie, jednak co robić dalej, jeżeli jest ona uszkodzona? Choć nie jest to najprostsza czynność, jesteśmy w stanie wykonać jej naprawę lub wymianę samodzielne. Odradzamy jednak zabieranie się za to bez posiadania odpowiedniej wiedzy o swoim samochodzie – próbując działać na własną rękę bez odpowiednich kompetencji możemy jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Trudność naprawy zależy od tego, gdzie w ogóle umieszczona jest pompa. Cały proces będzie o wiele łatwiejszy, jeżeli pompa znajduje się na osprzęcie. Jeżeli zaś jest ona napędzana rozrządem, wówczas zaleca się również wymianę rozrządu z pompą wody, chyba że w naszym aucie posiadamy rozrząd na łańcuchu.

Zmieniając pompę wody na własną rękę, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, jak na przykład praca na zimnym silniku, posiadanie profesjonalnych narzędzi, dzięki którym wymianę będziemy w stanie przeprowadzić w sposób w pełni bezpieczny, a także o sporej dokładności i odpowiednim przetestowaniu sprawności całego układu, zanim ruszymy naprawionym autem w drogę.

Źródło

Ile może kosztować wymiana pompy wody w warsztacie?

Jeżeli objawy uszkodzenia pompy wodnej wskazują na poważną awarię, a sami nie mamy odpowiedniej wiedzy, by poradzić sobie z tym problemem, konieczna będzie wizyta u mechanika. Ile jednak taka przyjemność może nas kosztować?

W zależności od tego, gdzie znajduje się pompa wody, a także od tego, ile wyniesie robocizna i o jakim samochodzie mówimy, należy brać pod uwagę koszt rzędu 200-400 złotych. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w przypadku pompy wody nie powinniśmy oszczędzać na tanich zamiennikach – od dobrego działania pompy zależy bowiem kondycja naszego całego silnika!

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.