Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Objawy uszkodzonej odmy olejowej - przyczyny usterki

Data: 2022-09-19

Uszkodzona odma olejowa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, z uszkodzeniem silnika włącznie. Warto o tym pamiętać i zwracać uwagę na objawy, jakie są związane z awarią tego elementu silnika.

objawy uszkodzonej odmy olejowej

Co to jest odma olejowa?

Odma olejowa w najprostszym tłumaczeniu jest układem odpowietrzania skrzyni. Dzięki temu zbierające się gazy w komorze silnika nie doprowadzają do wysokiego ciśnienia i rozszczelnienia układu. 

Odma olejowa — po co, dlaczego i jak wygląda jej układ?

Najczęściej odma olejowa jest zintegrowana z separatorem oleju, który skroploną mgłę olejową przekazuje ponownie do silnika. Zastosowanie takiego układu ogranicza również emisję spalin.

Co więcej, w niektórych współczesnych układach odma olejowa wyposażona jest w podgrzewacz, który rozpuszcza gęste osady. Dzięki czemu te nie odkładają się w podzespołach.

Każda odma olejowa ma również zawory PCV, które są odpowiedzialne za odpowietrzanie silnika. Czyli odprowadzanie gazów. 

Objawy uszkodzonej odmy 

Objawy uszkodzonej odmy nie są w 100% zawsze wskazujące na tę usterkę, jednak ich znajomość pomoże Ci zdiagnozować ewentualny problem i udać się do mechanika lub wymienić odmę samodzielnie. 

Pamiętaj, że uszkodzenie odmy nie powstaje z dnia na dzień. To proces, który w konsekwencji zapchania odmy, czy jej uszkodzenia, daje o sobie znać. W najgorszym wypadku uszkodzeniem silnika!

Zapchana odma olejowa — po tym rozpoznasz usterkę, ale bądź czujny, bo to nie musi być odma!

Zapchana odma olejowa daje najczęściej takie objawy, które nie muszą jednoznacznie wskazywać na odmę. Dlatego ważna jest prawidłowa diagnostyka u mechanika. Między innymi objawy uszkodzonej odmy to uszkodzenie turbiny, wycieki oleju i wysokie zużycie oleju, nadmierne dymienie z wydechu, falowanie obrotów silnika czy problem z zapłonem. 

Pamiętaj, że objawy nieszczelnej odmy najlepiej skonsultować z mechanikiem. W przypadku uszkodzenia lub zapchania zaworku PCV nie dostrzeżesz żadnych charakterystycznych objawów. Awaria zaworu PCV wpływa na prawidłowe odpowietrzenie silnika. W konsekwencji niewykryta usterka prowadzi do awarii jednostki napędowej. 

Charakterystyczny objaw zapchanej odmy olejowej

Objawy uszkodzonej odmy dają jednak jeden charakterystyczny sygnał, który wskazuje konkretnie na odmę. Jest to niewłaściwe ciśnienie w skrzyni korbowej. Zauważysz to podczas odkręcania korka wlewu oleju. Jeśli idzie opornie, wytworzyło się podciśnienie. Natomiast, jeśli masz wrażenie, że korek jest wypychany na zewnątrz, mamy do czynienia z nadciśnieniem w wyniku zbyt dużej ilości nagromadzonych gazów. 

Do czego to doprowadzi? Jeśli w porę nie usuniesz usterki, to nieszczelna odma olejowa doprowadzi do uszkodzenia uszczelek, wycieków oleju, a w najgorszym wypadku do uszkodzenia silnika.

Odma olejowa do Twojego samochodu - kliknij tutaj

Uszkodzona odma olejowa, czy to tylko fenomen starych aut?

W starszych pojazdach zapchana odma olejowa to znacznie częstszy problem niż w nowych autach. Zbierający się nagar i nieodpowiednia eksploatacja, czy brak wykonywania podstawowego serwisu na czas, skutkuje w końcu zatkaniem odmy. 

Jednak problemy z zapchaną odmą olejową, czy jej uszkodzeniem nie dotyczą tylko starych aut. Nowe samochody też cierpią na tę przypadłość. Szczególnie te, które mają niski przebieg, a co za tym idzie, są mało używane lub jeżdżą na krótkich dystansach.

Dzieje się tak, ponieważ olej nie zdąży się rozgrzać do optymalnej temperatury i zbiera się w skrzyni w postaci mazi. Nie ma tu znaczenia, czy jest to jednostka benzynowa, czy diesel. 

Jak dbać o odmę olejową?

Nie ma w tym żadnej wyższej filozofii, bo dbanie o odmę olejową jest nad wyraz proste. Przede wszystkim wystarczy regularnie sprawdzać jej stan i nie ignorować żadnego z wyżej wymienionych w tekście objawów zatkanej odmy olejowej

Te czynności pomogą Ci dbać o odmę olejową

  1. Regularnie wymieniaj olej silnikowy – im bardziej przepracowany olej, tym więcej zbiera się nagaru, który może zatkać odmę.
  2. Stosuj oleje zalecane przez producenta, ale również dostosowane do typu i wieku jednostki. 
  3. Jeśli to możliwe, to unikaj krótkich dystansów (silnik nie zdąży się nagrzać, a olej upłynnić). Zimą jest to szczególnie ważne, ponieważ wilgoć musi odparować z silnika. A przy krótkich dystansach jest to po prostu niemożliwe.

Regularny przegląd odmy olejowej jest wskazany szczególnie w nowych silnikach, ponieważ są po prostu bardziej wrażliwe, niż jednostki produkowane w dawnych latach. 

Zakłada się, że stan odmy powinieneś sprawdzać średnio co 30 - 50 tysięcy kilometrów.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.