Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej

Data: 2022-07-13

Do prawidłowego działania silnik potrzebuje paliwa, powietrza i energii elektrycznej. Cewka zapłonowa odgrywa kluczową rolę przy ostatnim z wymienionych aspektów. Dowiedz się, jakie objawy świadczą o usterce tego komponentu.

uszkodzona cewka zapłonowa

Czym właściwie jest cewka zapłonowa?

Zacznijmy od podstaw i wyjaśnijmy, czym właściwie jest cewka zapłonowa. Tę część można określić jako mały transformator. Przekształca nieduże napięcie z samochodowego akumulatora 12 V w tysiące V – nawet do 30 000 V. Napięcie jest następnie wykorzystywane do zasilania świecy zapłonowej w celu wytworzenia iskry zapłonowej w cylindrze silnika spalinowego.

W autach montuje się co najmniej cztery cewki zapłonowe, a niekiedy pakiet obejmujący większą liczbę induktorów. Standardowe objawy uszkodzonej cewki zapłonowej to słabsze osiągi jednostki napędowej lub całkowite zaprzestanie pracy silnika.

objawy uszkodzonej cewki zapłonowej

Przyczyny awarii cewki zapłonowej

Najczęstsze powody uszkodzenia induktorów to czynniki mechaniczne i termiczne. W pierwszym przypadku może to być na przykład ugryzienie i uszkodzenie przez dzikie zwierzę, co niestety jest nagminnie powtarzającym się problemem u wielu właścicieli aut.

Inne przyczyny awarii cewki zapłonowej to uszkodzone okablowanie, czy słaby akumulator. W takich okolicznościach induktory ulegają szybszej eksploatacji. Jako przyczynę licznych awarii cewek zapłonowych uważa się też wnikającą wilgoć.

Tutaj dobierzesz nową cewkę zapłonową do swojego samochodu - klik

Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej – jak zdiagnozować usterkę?

Typowe objawy zużycia cewki zapłonowej to brak startu jednostki napędowej. Wskutek uszkodzenia induktorów silnik może też pracować wyjątkowo nierówno i szarpać w trakcie jazdy. 

Sygnałem uszkodzonej cewki zapłonowej są również występujące przerywane zapłony, słabe przyspieszenie lub utrata mocy jednostki. Do objawów zalicza się również zwiększone zużycie paliwa i podświetloną kontrolkę „engine”. 

Źródło

Co robić, kiedy zdiagnozujemy uszkodzenie cewki?

Skutki jazdy z uszkodzoną cewką zapłonową to uszkodzenie pozostałych elementów, odpowiadających za prawidłową dystrybucję mocy, spalanie, czy ogólną pracę auta. Jednym z pierwszych komponentów, które zaczynają gorzej pracować w efekcie uszkodzenia cewek, są cylindry.

Dlatego niezwykle ważne jest to, aby przy pierwszych symptomach awarii induktorów udać się do zaufanego warsztatu samochodowego. Jazda z uszkodzoną cewką zapłonową przyczyni się wyłącznie do wyższych kosztów naprawy.

Tutaj dobierzesz nową cewkę zapłonową do swojego samochodu - klik

Koszt wymiany cewki waha się od 80 do 200 złotych. Warto mieć na uwadze, że te elementy ulegają naturalnemu zużyciu przy przebiegu od 80 tys. km do 100 tys. km. Z tego powodu dobrym pomysłem jest ich regularna wymiana – bez czekania na wizytę w serwisie dopiero w momencie uszkodzenia induktorów.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.