Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Filtr paliwa diesel – kiedy i jak wymieniać

Data: 2021-11-09

Wymiana filtrów w samochodzie to podstawowa czynność serwisowa. Nie jest to skomplikowana operacja, dlatego można ją przeprowadzić samodzielnie w warunkach garażowych, oszczędzając przy tym na usłudze mechanika. 

 filtr paliwa diesel

Zapchany filtr paliwa – jakie są objawy?

Objawy, jakie daje zapchany filtr paliwa diesel, są dosyć charakterystyczne. Przede wszystkim jest to spadek mocy silnika. Jeżeli auto nie przyśpiesza tak dynamicznie jak wcześniej, wszelkie naprawy powinna poprzedzić wymiana filtra paliwa.

Innym typowym objawem zapchanego filtra paliwa jest częste gaśnięcie silnika oraz problemy z jego uruchomieniem. Dzieje się tak, ponieważ niesprawny filtr blokuje przepływ paliwa a silnik nie dostaje odpowiedniej jego dawki. Zdecydowanie nie można łączyć tego z oszczędnością – wbrew pozorom taki silnik zużywa więcej paliwa.

Warto także zwrócić uwagę na dym, wydobywający się z rury wydechowej. Zbyt uboga mieszanka, tzn. za duża ilość powietrza w stosunku do paliwa, spowoduje że z wydechu wydobywać się będą kłęby czarnego, gęstego dymu.

Dodatkowe objawy zapchanego filtra paliwa:

  • akumulacja parafiny, zawartej w paliwie
  • korozja metalu obudowy filtra, spowodowana kondensacją wilgoci
  • obecność lodu w przewodzie paliwowym podczas przymrozków

zapchany filtr paliwa

Zapchany filtr paliwa po rozcięciu

Co ile wymieniać filtr paliwa w dieslu?

Informację o tym, jak często wymieniać filtr paliwa diesel, znajdziemy przede wszystkim w instrukcji obsługi pojazdu. Czasami jednak producenci stosują bardzo długie interwały – nawet co 50 tys. km. Zdecydowanie warto taki okres skrócić do przebiegu 10 – 15 tys. km.

Dobrą praktyką jest wymiana filtra paliwa przed każdą zimą. Przy ujemnych temperaturach olej napędowy gęstnieje, a zapchany filtr paliwa może mieć problemy z jego poprawnym przefiltrowaniem. Filtr paliwa, poza zanieczyszczeniami stałymi, zatrzymuje także wodę. Jej duża zawartość może zgromadzić się w postaci lodu, blokując całkowicie przepływ paliwa, a w konsekwencji – unieruchamiając pojazd.

Nowy filtr paliwa do diesla w ofercie sklepu Incar.pl znajdziesz tutaj

Czy mogę samodzielnie wymienić filtr paliwa w dieslu?

Wymiana filtra paliwa jest jedną z łatwiejszych czynności serwisowych i w większości przypadków można wykonać ją samodzielnie.

Zacząć należy od zlokalizowania, w którym miejscu filtr się znajduje, oraz oczywiście zakupu nowego filtra. We współczesnych dieslach stosuje się zazwyczaj jeden z dwóch rodzajów filtrów – w postaci wkładu lub tzw. bańki, czyli filtra w metalowej obudowie. Pierwszy z nich umieszczony jest w niewymiennej obudowie, do której dochodzą przewody paliwowe. Jeżeli w naszym aucie zastosowano drugi rodzaj filtra, do jego wymiany potrzebny będzie specjalny klucz opaskowy. Najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych. Nowy filtr trzeba koniecznie zalać odpowiednią ilością świeżego paliwa, aby zapobiec zapowietrzeniu układu paliwowego.

Jak odpowietrzyć filtr paliwa diesel?

Najlepszym sposobem na odpowietrzenie diesla jest oczywiście niedopuszczenie do jego zapowietrzenia. W tym celu nowy filtr należy zalać olejem napędowym. Co jednak, jeśli mimo wszystko układ się zapowietrzył?

W starych, pancernych silnikach nie był to duży problem – wystarczyło zdjąć filtr powietrza, prysnąć środek typu samostart (lub popularny środek do nabłyszczania tapicerki), a następnie uruchomić jednostkę napędową. Po chwili pracujący silnik sam się odpowietrzy. W nowoczesnych konstrukcjach grozi to uszkodzeniem układu i bardzo kosztowną naprawą. Skorzystać należy z testera diagnostycznego który odpowiednią procedurą usuwa powietrze z układu paliwowego. Można także kilkakrotnie włączyć zapłon na kilka sekund. Po jego załączeniu, elektryczna pompa paliwa nabije ciśnienie, usuwając przy tym powietrze z układu.

Dobór odpowiedniego filtra paliwa do diesla

Obecnie do praktycznie każdego modelu silnika mamy do wyboru co najmniej kilka marek filtrów, na różnych poziomach cenowych. Dokonując zakupu, powinniśmy wybierać przede wszystkim uznanych, sprawdzonych producentów. Daje to gwarancję, że paliwo zostanie przefiltrowane w sposób prawidłowy oraz że sam filtr posiada odpowiednią przepuszczalność. Odpowiednie ciśnienie jest bowiem podstawą we współczesnych układach wtryskowych.

Przy doborze filtra warto też zwrócić uwagę na jego wymiary. Nie powinny one różnić się od porównywalnych zamienników i zapewniać przede wszystkim szczelność. W sklepie incar.pl jednym kliknięciem porównasz ceny zamienników popularnych filtrów, a także sprawdzisz ich dane techniczne.

Szukasz filtrów paliwa do diesla? Sprawdź naszą ofertę filtrów paliwa tutaj.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.