Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu i jak je uruchomić?

Data: 2022-06-22

Światła pozycyjne pojazdu znajdują się w każdym samochodzie, ale nie każdy wie, do czego tak naprawdę służą. Nie trzeba ich używać każdego dnia, lecz są wyjątkowe sytuacje, które mogą zmusić nas do ich uruchomienia. Sprawdźmy zatem, kiedy należy włączyć i w jaki sposób używać świateł pozycyjnych.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu i jak je uruchomić

Rodzaje i ilość oświetlenia, a także miejsca, w których występuje ono na zewnątrz samochodu, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Do rodzajów oświetlenia zaliczamy m.in. światła drogowe, mijania, kierunkowskazy, hamowania czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej zamocowanej z tyłu auta.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu, które należą do jego obowiązkowego wyposażenia? Przede wszystkim mają określać pozycję samochodu. Są dwie pary tego oświetlenia — białe z przodu i czerwone z tyłu. Mają one być widoczne z odległości do 300 m podczas normalnej przejrzystości powietrza. Warto dodać, że do 2010 r. barwa świateł, które znajdują się z przodu pojazdu, mogła być również żółta.

 

Oferta świateł pozycyjnych w sklepie Incar.pl

 

Kiedy włączamy i używamy światła pozycyjne?

To, do czego i kiedy używane są światła pozycyjne pojazdu, określa ustawa Prawo o ruchu drogowym. Znajdziemy tam wskazówki, dotyczące sposobu ich używania podczas codziennej jazdy oraz określonych warunków, które muszą zostać spełnione. Wymienione są w niej wszystkie sytuacje, w których jesteśmy zobligowani do używania świateł pozycyjnych. Kiedy zatem włączamy światła pozycyjne? Przede wszystkim:

  • gdy holowany jest samochód, który oznaczony jest z tyłu po lewej stronie trójkątem ostrzegawczym, w przypadku warunków atmosferycznych, wywołujących niedostateczną widoczność;
  • podczas postoju, który jest spowodowany uszkodzeniem lub wypadkiem pojazdu i przyczepy na autostradzie oraz drodze ekspresowej, a pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne;
  • podczas postoju na drogach poza obszarem zabudowanym, kiedy samochód stoi na jezdni w niedozwolonym miejscu lub jego widoczność jest ograniczona, a nie jest on wyposażony w światła awaryjne;
  • podczas zatrzymania się na obszarze zabudowanym w miejscu zabronionym, spowodowanego wypadkiem lub awarią, kiedy pojazd nie posiada świateł awaryjnych;
  • podczas zatrzymania, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu — przyczepy

Jak wiadomo, wszystkie pojazdy silnikowe powinny być wyposażone w światła pozycyjne. Jak sprawa wygląda natomiast w przypadku przyczep i do czego służą w nich światła pozycyjne?

Ich przeznaczenie jest identyczne, jak w przypadku samochodów — mają poprawiać widoczność obiektu. Są standardowym wyposażeniem przyczep, które mają powyżej 1,6 m szerokości. Ponadto, w przypadku łącznej długości pojazdu silnikowego z dopiętą przyczepą przekraczającą sześć metrów, powinny być one wyposażone w światła pozycyjne boczne. Światło, które jest umiejscowione z boku, ma mieć żółtą barwę.

Czym się różnią światła pozycyjne pojazdu od świateł postojowych?

Światła postojowe nie są podstawowym elementem wyposażenia pojazdu, ale niektórzy producenci decydują się na zamontowanie ich w swoich samochodach. To, do czego służą światła pozycyjne, różni się od przeznaczenia świateł postojowych i nie mogą one być wykorzystywane naprzemiennie.

Podstawowym rozróżnieniem jest fakt, że oświetlenia postojowego można używać wyłącznie w sytuacji, w której pojazd się nie porusza. Ponadto, aby stanowiło jeden z rodzajów świateł w samochodzie, jego długość nie może przekraczać sześć metrów, a maksymalna szerokość to dwa metry.

Światła pozycyjne – jaki mają symbol?

Światła postojowe można uruchomić w różnych wariantach — tylko z lewej, tylko z prawej lub po obu stronach pojazdu. W niektórych modelach wystarczy przy wyłączonym silniku uruchomić którykolwiek kierunkowskaz, aby te uruchomiły się po wskazanej stronie. Taki podział umożliwia zaświecenie świateł jedynie od strony środkowej osi jezdni.

Różni się również oznaczenie świateł. Pozycyjne to symbol przypominający dwa ustawione do siebie tyłem reflektory, które wysyłają po trzy wiązki światła. Postojowe reprezentuje natomiast litera P — również z trzema wiązkami światła. W tym przypadku skierowane są one tylko w jedną stronę. 

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.