Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym, gdzie oddać stary olej?

Data: 2022-05-04

Wymiana oleju silnikowego jest jedną z najpopularniejszych czynności serwisowych, które kierowcy wykonują samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie, a sam wygląd i zawartość przepracowanego oleju potrafi wiele powiedzieć o kondycji jednostki napędowej. Poza tym mamy pewność, czym tak naprawdę zalewamy silnik. Problem pojawia się natomiast, kiedy musimy w jakiś sposób zagospodarować stary olej silnikowy.

Czego NIE WOLNO robić ze starym olejem silnikowym?

Zacznijmy od tego, czego nie wolno robić ze zużytym olejem.

Przede wszystkim, nie wolno go wylewać do kanalizacji ani tym bardziej na ziemię. Za taki incydent możemy zapłacić nawet 1500 złotych grzywny, chociaż konsekwencje dla środowiska będą nieporównywalnie większe. Kropla przepracowanego oleju silnikowego, jest w stanie skazić nawet 1000 litrów wody! Efekt takiego działania będzie miał następstwa przez wiele najbliższych lat, dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek i nie pozbywamy się starego oleju w taki sposób.

Na wielu forach internetowych znaleźć można opisy, a nawet instrukcje dotyczące spalania przepracowanego oleju. W legalnej sprzedaży są nawet specjalne piece, które często wykorzystywane są w warsztatach. Zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach „Kto, [...] termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.” Mamy zatem typowy galimatias prawny – taki piec możemy nabyć i posiadać (jako obiekt kolekcjonerski), ale nie możemy w nim spalać zużytego oleju. Wykorzystanie oleju silnikowego jako paliwo powoduje emisję do otoczenia wielu toksycznych związków chemicznych i jest przyczyną chorób nowotworowych. Spalenie 1 000 kg oleju w sposób niewłaściwy, emituje ok. 10 kg substancji szkodliwych.

spalanie oleju silnikowego w piecu

Źródło

Dawniej zużyty olej silnikowy wykorzystywany był do malowania drewna np. płotów czy drewnianych budynków. Dziś ciągle spotkać można takie przypadki, chociaż powszechnie wiadomo że tego typu zabezpieczenie ochroni drewno co najwyżej przed kornikami. Olej przepracowany bardzo długo uwalnia swój nieprzyjemny toksyczny zapach, a także może spłynąć z deszczem do gleby.

Sprawdź rodzaje olejów silnikowych

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Kwestia – gdzie oddać zużyty olej silnikowy, jest problemem chyba każdego kierowcy, samodzielnie wymieniającego go w swoim aucie. Najprostszym rozwiązaniem jest oddanie go do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W praktyce jednak, nie wszystkie takie punkty odbierają taki typ odpadu, lub odbierają go okresowo, według ustalonego harmonogramu.

Przepracowany olej silnikowy można oddać do specjalnego skupu. Prawdopodobnie zarobimy na tym jakieś grosze lub nic, ale przynajmniej będziemy mieć pewność, że w legalny i bezpieczny sposób pozbyliśmy się odpadu.

Warto także zapytać w zaprzyjaźnionym serwisie, czy nie przyjmą od nas zużytego oleju. Warsztaty są zobowiązanie do utylizacji takiego odpadu, więc kilka dodatkowych litrów nie powinno stanowić problemu.

Czy olej przepracowany może być ponownie wykorzystany?

Zużyty olej silnikowy, mimo że jest odpadem niebezpiecznym, może być ponownie wykorzystany. W praktyce można go użyć w następujący sposób:

  • poprzez poddanie zużytego oleju procesom oczyszczania i poprzez filtrację, wirowanie i odparowanie pod próżnią. Można w taki sposób wytworzyć środek smarny niższej klasy jakościowej lub nawet spełniający pierwotne właściwości
  • ponowna obróbka oleju tj. usunięcie z olejów przepracowanych zanieczyszczeń mechanicznych i wody w celu uzyskania komponentu paliwowego
  • regeneracja głęboka (re-rafinacja) - pozyskanie z olejów odpadowych surowców petrochemicznych, które mogą być użyte do produkcji nowych olejów smarowych lub np. lekkich olejów opałowych
  • recykling - zastosowanie olejów zużytych jako surowca w rafinerii w celu produkcji wysokiej klasy paliw lub olejów bazowych
  • użycie olejów wprost jako paliwo

Najkorzystniejszym sposobem zagospodarowania olejów przepracowanych jest regeneracja. Proces ten jest bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz pozwala na otrzymanie olejów silnikowych po kosztach niższych, niż drogą klasyczną z ropy naftowej.

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.