Ładowanie danych...
Loading...
Szukaj części po numerze VIN

Wyszukiwarka części po typie pojazdu

Wybierz typ silnika:

Silnik Pojemność Paliwo Symbol Produkcja

Baza wiedzy

Co ile wymieniać filtr kabinowy?

Data: 2023-02-24

Wiele osób zastanawia się, co ile wymieniać filtr kabinowy. Prezentujemy odpowiedź na to pytanie, a także wyjaśniamy, czym właściwie jest ta część. Od nas dowiesz się również, jakie sygnały wysyła zużyty filtr kabinowy. Objawy dają o sobie znać charakterystycznymi symptomami. W takim razie, na co warto zwrócić uwagę?

co ile wymieniać filtr kabinowy

Filtr kabinowy powietrza – do czego właściwie służy?

Zadaniem filtrów kabinowych powietrza jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Oprócz tego, konkretne modele filtrów kabinowych chronią też pasażerów przed pyłkami, mogącymi wywoływać reakcje alergiczne. Za sprawą tej części, podróżowanie w aucie jest bezpieczne właśnie dla alergików. To nie koniec funkcji, które pełni filtr kabinowy powietrza.

Komponent sprawdzi się również w przypadku kierowców, którzy nie mają problemów z pyłkami. To dlatego, że filtr kabinowy powietrza odseparowuje również wszelkie gazy z powietrza, które próbują przedostać się do wnętrza auta. Dotyczy to chociażby spalin z innych pojazdów lub toksycznych oparów przemysłowych czy kanalizacji, które mogą utrzymywać się w powietrzu, szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego.

Klimatyzacja i recyrkulacja a filtr kabinowy powietrza 

Jeszcze nie tak dawno nie wszystkie pojazdy były wyposażone w filtr pyłkowy. Dopiero wprowadzenie klimatyzacji do pojazdów tańszych, z niższej klasy spowodowało, że coraz częściej montowano również filtr pyłkowy. Warto wiedzieć, że oprócz tego w większości pojazdów z systemem klimatyzacji znalazła się inna przydatna funkcja: system recyrkulacji powietrza do wentylacji pojazdu

Był zainstalowany razem z klimatyzacją lub osobno w systemie wentylacji pojazdu. Działanie komponentu nie polegało już na zasysaniu powietrza z zewnątrz. Funkcjonowanie obejmowało jedynie cyrkulację do wewnątrz pojazdu. 

Po latach używania, system recyrkulacji powietrza okazał się wyjątkowo praktyczny w sytuacjach, w których należy utrzymać szkodliwe substancje z dala od wnętrza pojazdu, co może mieć miejsce w wyjątkowych sytuacjach. W takim przypadku z reguły wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby zarówno ochronić pasażerów pojazdu przed szkodliwymi gazami z zewnątrz, jak i oszczędzić filtr pyłkowy.

Objawy zużytego filtra kabinowego powietrza. Na to koniecznie zwróć uwagę

Po czym można poznać zapchany filtr kabinowy? Objawy, które pojawiają się najczęściej, dotyczą nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Może również zacząć pojawiać się para na szybach. Nie należy bagatelizować tego zjawiska, na przykład odkładając wymianę filtra, kupując odświeżacze powietrza, czy pochłaniacze wilgoci. W takiej sytuacji najlepiej po prostu wymienić filtr powietrza.

Są też inne objawy zużytego filtra kabinowego, które są odczuwalne bezpośrednio przez kierowcę i pasażerów. Brudny filtr kabinowy skutkuje tym, że osoby znajdujące się w środku mają wzmożony katar sienny i pojawia się podrażnienie oczu (szczególnie alergicy). Jest to oznaka tego, że warstwy filtrujące nie są w stanie już odseparowywać pyłków roślin. Wtedy również należy zdecydować się na wymianę filtra kabinowego.

Najczęstsze objawy zużytego filtra kabinowego

  • nieprzyjemny zapach w kabinie pojazdu
  • mocniejsze parowanie na szybach
  • alergicy mają wzmożony katar sienny
  • pojawia się podrażnienie, łzawienie oczu

Filtr kabinowy do swojego samochodu dobierzesz tutaj

Jak często wymieniać filtr kabinowy? Gdzie znaleźć informacje na temat Twojego auta

Warto wiedzieć, że filtr pyłkowy jest częścią zużywalną i należy ją wymieniać w regularnych odstępach czasu. W takim razie, jak często wymieniać filtr kabinowy? To, kiedy wymienić filtr kabinowy powietrza, zależy od przebytych kilometrów. Zakłada się, że najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie starego komponentu nowym co 20 - 25 tys. km. 

Część kierowców decyduje się na wymianę filtra kabinowego co roku, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Taka wymiana ma miejsce zazwyczaj na wiosnę, aby skutecznie radzić sobie z zaczynającym się wtedy sezonem pylenia roślin.

Oprócz przebiegu pojazdu z zamontowanym filtrem, kierowca powinien zwrócić uwagę również na inne rzeczy. Informacje na temat tego, co ile wymieniamy filtr powietrza, znajdują się w instrukcji pojazdu. Można tam znaleźć wiadomości dotyczące zaleceń przy konkretnym modelu auta. Wiadomości na ten temat z chęcią udzielą również specjaliści z pobliskiego warsztatu mechanicznego jak również pracownicy sklepu incar.pl - zapraszamy do kontaktu.

Źródło

Dopasuj części

precyzyjnie do swojego auta po typie silnika lub numerze VIN

Zwrot do 14 dni

Zwróć nieużywany towar i otrzymaj zwrot pieniędzy

Bezpieczne zakupy

Sklep z certyfikatem SSL

Darmowa dostawa

od zamówień powyżej 390 zł

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.